Blog

Bezpečnosť pri cestovaní: ako ochrániť svoje súkromie, zariadenia, dáta a peniaze pred zneužitím a krádežou

Keďže sme remote firma a radi veľa cestujeme, prinášame vám zoznam tipov, ako ochrániť vaše dáta a hlavne peniaze pred zneužitím.

Keď cestujeme, často s nami letí i naša elektronika. Zvyčajne to je smartfón a notebook, niektorí si zvyknú brať aj tablet, PSP-čko, dedikované GPS alebo mobilný hotspot. Všetky zariadenia sú lákavým cieľom pre hackerov a zlodejov. Preto sme sa rozhodli sme spísať základné rady, ako ochrániť svoje osobné veci a zariadenia počas cestovania.

Cestujeme viac, než kedykoľvek predtým v histórii. Lacné letenky a dostupné ubytovanie nás lákajú, aby sme preskúmali vysnívame miesta. Niektorí z nás však spoznali aj menej šťastnú stránku cestovania, kedy im niečo bolo ukradnuté. Bezpečnosť pri cestovaní netreba podceňovať. Pozrime sa teda na to, čo môžeme urobiť, aby sme znížili riziko na minimum.

Spravte si kópie pasu a iných dokladov

Začnime základnými vecami. V prípade, ak sa vám smartfón pokazí, po prípade vás okradnú, môžete mať stále kópiu čiernu na bielom. Preto je dobré ešte predtým, než sa pustíte do cestovania urobiť nasledovné veci:

  • vytlačiť letenky,
  • vytlačiť potvrdenie o ubytovaní,
  • vytlačiť cestovné poistenie,
  • spraviť si kópiu občianskeho preukazu a pasu,
  • vyhotoviť 1-2 fotografie pasového rozmeru,
  • poznačiť si dôležité kontakty na slovenské veľvyslanectvo a miestne záchranné služby.

Ak sa vám teda nedajbože stane, že vám zmizne peňaženka spolu s dokladmi, máte aspoň niečo, s čím sa môžete preukázať na polícii alebo veľvyslanectve. Dúfajme však, že k tomu nepríde.

Aktualizujte svoje zariadenia

Ešte predtým, než odcestujete, uistite sa, že vaše zariadenia sú aktualizované na najnovšiu verziu. Jedným zo spôsobov, ako sa hackeri môžu dostať k vašim dátam sú slabé miesta v operačnom systéme alebo aplikáciách. Aktualizovaním sa odstraňujú nedostatky a pre hackerov je tak ťažšie dostať sa k vašim údajom.

Nepoužívajte verejné počítače

Ak ste nechali svoje zariadenia doma, môže byť pokušením využiť počítač na hotely, aby ste skontrolovali svoj email, bankový účet alebo len napísali svojim blízkym cez Facebook. Ale pozor, neviete totiž, či je počítač bezpečný alebo či už nebol infikovaný vírusom alebo malware.

Nikdy by ste sa tak nemali prihlásiť na váš email, banku, sociálne média alebo iné účty, pretože nikdy neviete, kto vám môže ukradnúť vaše heslo. Niektoré menej riskantné veci, ako hľadanie reštaurácii, barov alebo miestnych atrakcií pomocou verejného počítača sú však v poriadku.

Zásady používania verejnej Wi-Fi

Verejné Wi-Fi hotspoty sú ako oáza v púšti, kde ste natrafili na požehnaný internet, či už je to na letiskách, v kaviarňach alebo vo verejných parkoch. Verejne dostupné Wi-Fi môžu byť však taktiež nebezpečné, pretože vás vystavujú riziku špehovania.

Preto používajte VPN. Ak ste pripojený ku škodlivým Wi-Fi hotspotom, ktoré sa pokúšajú nalákať vás na podvody s fishingom, VPN odstráni tieto nežiaduce kroky a umožní vám surfovať na internete bez problémov.

Je bežnou praxou, že firmy pri pracovných cestách od svojich zamestnancov žiadajú, aby používali VPN počas cestovania. No aj vy si však môžete za pár eur mesačne zaplatiť za službu a získať rovnaké bezpečnostné výhody.

Všetko uzamknite heslom

Množstvo ľudí má nastavené počítače tak, aby sa prihlásili automaticky, pričom preskočia potrebu zadať heslo. To by ste mali počas cestovania zmeniť. Nastavte si preto na notebooku bezpečné heslo, ktoré budete musieť zadať pri každom zapnutí počítača. Uistite sa, že váš počítač si vypýta heslo vždy, keď ho zobudíte zo spánku.

Rovnako to platí aj pre smartfóny a tablety. Uistite sa, že si nastavíte PIN, touch ID alebo uzamknutie vzorom, po prípade inú autentifikáciu, ktorú musíte zadať, keď zapnete alebo odomknete zariadenie.

Používajte silné heslá

Toto by malo byť zásadou nielen pri cestovaní. Používajte dlhé heslá, ktoré obsahujú viacero znakov alebo čísiel. Niektoré systémy, ako WordPress, generujú predvolene silné heslá. Pokiaľ si heslo neviete zapamätať, môžete využiť manažéra hesiel, ako je LastPass.

Šikovnou poistkou je taktiež zmeniť heslo potom, čo sa vrátite domov. Uistíte sa tak, že ak sa niekto dostal k vášmu heslu počas cestovania, nebude sa môcť dostať k vaším účtom. Ak cestujete na dlhšiu dobu, ako je niekoľko mesiacov, porozmýšľajte o pravidelnej zmene hesla, napr. 1x za mesiac.

person holding iPhone

Sledujte svoje zariadenia

Uistite sa, že ste vopred nastavili sledovanie zariadenia, diaľkové uzamknutie a diaľkové vymazanie. Na väčšine smartfónov a tabletoch je to ľahké. Android zariadenia ponúkajú integrované sledovanie prostredníctvom Google Find My Device. Apple zas ponúka na iPhone, iPad a Macu integrované sledovanie skrz Find My iPhone v iCloud.

Zapnite si túto funkciu ešte predtým, než odcestujete. Nájdite si zopár minút, aby ste sa zoznámili s webovým rozhraním pre sledovanie vašich zariadení. Funkcie ako mazanie na diaľku nemusia byť predvolene zapnuté, takže ich budete musieť skontrolovať sami.

Pri počítačoch je to o niečo ťažšie. Windows, Chromebooky a Linux počítače nemajú vlastný program. Preto si môžete nainštalovať napr. softvér Prey Anti-theft, ktorý ponúka verziu zdarma a je dostupný na Windows, Linux a Mac.

Windows tabletom taktiež chýba vbudované sledovanie tak, ako to majú Android tablety a iPady. Budete si preto musieť na týchto zariadeniach nainštalovať softvér tretích strán.

Zašifrujte všetky dáta

Zašifrovanie zabezpečí, aby sa k vašim údajom nikto nedostal potom, čo je zariadenie ukradnuté. Android, iOS, Chrome OS, Linux a Mac OS X ponúkajú integrované full-disk zašifrovanie, ktoré sa ľahko zapne alebo už je predvolene zapnuté.

Windows však v tomto zaostáva. Pokiaľ máte laptop alebo tablet s Windows 8.1, údaje môžu byť zašifrované s pomocou funkcie „zašifrovanie zariadenia“. Toto však funguje iba keď ste prihlásený na konte Microsoftu a nie na lokálnom konte.

Pokiaľ máte staršie zariadenie, budete musieť aktualizovať na profesionálnu edíciu Windows 7 alebo 8 a zapnúť zašifrovanie BitLocker.

Zálohujte dáta na rôznych miestach

Zálohy sú rovnako dôležité ako zvyšné bezpečnostné opatrenia. Často sa však prehliadajú a sú podceňované. Zálohy vám môžu pomôcť obnoviť vaše vzácne dáta ak je zariadenie ukradnuté alebo poškodené počas cestovania.

Môžete využiť:

  • Cloud so službou online zálohy ako je CrashPlan alebo BackBlaze.
  • Vhodné je využiť aj externý HDD.
  • Synchronizujte svoje kontakty cez Gmail,
  • Čo sa týka mediálnych súborov, ako sú vaše fotky a videá (nielen z dovolenky), môžete využiť Google Photos alebo iCloud.

Pre maximálnu bezpečnosť si ukladajte zálohy minimálne na dvoch miestach a majte ich vo viacerých službách.

Čokoľvek už urobíte, nemajte zálohu iba na externom HDD, ktorý ste zo sebou priniesli v laptop taške. Pokiaľ stratíte svoju laptop tašku, stratíte aj všetko, čo v nej bolo, vrátane zálohy. Berte to naozaj seriózne.

Zálohujte svoj telefón

Poistite si aj svoje údaje v telefóne a spravte si zálohu v počítači. Či už máte Android alebo Apple, je to jednoduché v oboch prípadoch. Android ponúka niekoľko spôsobov, ako si spraviť zálohu. Najľahšia a najkratšia cesta je ísť do Nastavenia => Google => Záloha.

Apple ponúka predvolene zálohu cez iCloud. Stačí ísť do Nastavenia => Vaše meno => iCloud => iCloud Záloha. Na najnovšom iOS je záloha zapnutá automaticky.

Dávajte si pozor na veci

Vráťme sa na začiatok. Bezpečnosť na cestách nie je iba o softvéri. Musíte si dávať pozor aj na svoje fyzické veci. Držte sa jednoduchých rád. Majte svoj smartfón v prednom vačku, nie v zadnom. Keď idete na toaletu, nenechajte ho len tak položený na stole v kaviarni alebo reštaurácii.

To isté platí aj pre notebooky. Nenechávajte ich prihlásené na stole v kaviarňach, keď pri nich nie ste. Je síce pravda, že v množstve krajinách je v slušných podnikoch riziko krádeže malé, no nikdy neviete na istotu. Majte preto svoje zariadenia pod dohľadom celý čas.

Keď svoj laptop aktívne nepoužívate, nechajte ho v taške, nech z neho nie je zbytočne cieľ. Pokiaľ ste na hotely, akékoľvek zariadenia, ktoré nepotrebujete počas dňa by mali byť uzamknuté v trezore, ak to hotel ponúka. Ak nie, majte ho aspoň v kufri alebo v ruksaku.

Pred zámenou peňazí skontrolujte kurz

V niektorých krajinách dokážete zaplatiť všade s kartou, v iných sa bez hotovosti nezaobídete ani na krok. Sledovať kurzy a vedieť z hlavy, či sa vám v danej zmenárni oplatí zameniť si peniaze však môže byť trochu orieškom.

Našťastie, aj tu môžete využiť aplikácie, ako je XE Currency. Je dostupná na Apple i Androide a umožní vám sledovať aktuálne kurzy každej meny. Navyše, funguje aj off-line. Stačí, ak si stiahnete konverzný pomer krajiny predtým, než ju navštívite a budete v poriadku.

Používajte iba bankomaty od bánk

Keď ide o bezpečnosť dát, nie je to iba o zabezpečení telefónu alebo laptopu. Vaše bankové informácie sú citlivé dáta, ktoré sa stanú počas cestovania zraniteľnými voči útoku. Všeobecná rada je, aby ste sa vyhýbali bankomatom, ktoré nájdete v obchodoch alebo hoteloch. Je totiž väčšie riziko, že sú hacknuté s čítačkou kariet, ktorá ukradne vaše informácie pri používaní bankomatov. Peniaze vyberajte iba z bankomatov bánk. Sú totiž pravidelne kontrolované a majú menšie riziko.

Vyberanie peňazí cez Revolut

Ďalší spôsob, ako v zahraničí vyberať a míňať peniaze bezpečne a za čo najlepší kurz, je aplikácia Revolut. Umožňuje bez poplatkov zameniť meny za najlepšie kurzy, prenášať peniaze medzi účtami bez poplatku a míňať peniaze po celom svete. Dostupná je bezplatná a prémiová verzia.

Už bezplatná verzia ponúka:

  • účet v eurách a dolároch,
  • medzibankové výmenné kurzy,
  • medzibankový transfer v 25 menách,
  • výber z bankomatu do 200 eur.

Preštudujte si medzinárodné zákony

Keď cestujete do zahraničia, je dôležité pochopiť miestne zákony. V závislosti od toho, kam cestujete, je možné, že sa od vás bude vyžadovať poskytnutie prístupu k vašim účtom. Niektoré vlády monitorujú internetové aktivity a môžu to robiť bez vášho vedomia.
Uistite sa, že viete, čo máte čakať, keď cestujete do novej krajiny, aby ste náhodou neodhalili citlivé údaje, o ktorých ste si mysleli, že sú v bezpečí.

A čo robiť, keď vás okradnú?

V prípade, ak vás okradnú, nebuďte na seba príliš prísny. Nie ste totiž prvý, ani posledný, komu sa to stalo. Ak ide o peniaze, tie sa vždy dajú zarobiť. Väčšou starosťou sú ukradnuté doklady. Bez nich vás totiž nepustia do lietadla. Musíte tak získať náhradný cestovný doklad.

Postupujte nasledovne:

  1. Navštívte miestnu políciu, kde požiadajte o vystavenie potvrdenie o krádeži dokladov. Zapíšte si adresu policajnej stanice, dátum a čas a ak je to možné aj hodnosť a meno osoby, s ktorou ste hovorili.
  2. Požiadajte o umožnenie telefonického rozhovoru so slovenským veľvyslanectvom. Do telefónu oznámte, čo sa stalo a nadiktujte svoje osobné údaje ako meno, priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu v SR.
  3. Na náhradný doklad je potrebná fotografia. Tú si nechajte vyhotoviť ešte pred cestou na veľvyslanectvo.
    Náhradný doklad bude slúžiť na čo najkratšiu cestu domov. Platí však aj v prípade, ak by ste domov cestovali cez viacero krajín (napr. cez prestupný let).

Ak vám ukradli peniaze aj doklady

Peniaze môžete získať cez medzinárodnú službu Western Union. Na Slovensku môžete vložiť peniaze do Western Union cez Slovenskú poštu, Tatra banku alebo VÚB banku. Váš známy vyplní odosielací formulár a telefonicky vás o tom oznámi.

Peniaze si môžete vyzdvihnúť na jednom z mnohých výplatných miest Western Union. Na svete je vyše 100-tisíc pobočiek. Peniaze by ste mali môcť prevziať do jednej hodiny.
Ak nemôžete alebo nechcete použiť Western Union, môžete využiť konzulárne pracovisko slovenského veľvyslanectva. Tu by vám mali poradiť, ako získať doplnkovým predajom devízy, po prípade ako vám môže veľvyslanectvo poskytnúť úver.

V prípade, ak sa v krajine nenachádza slovenské veľvyslanectvo ani konzulát, navštívte veľvyslanectvo členského štátu Európskej Únie, kde požiadajte o pomoc. Bude to trvať dlhšie, no nemali by vás odmietnuť.

Ostaňte smart, ostaňte v bezpečí

Mobilné zariadenia sa dajú neuveriteľne ľahko ukradnúť. Nezvyšujte zbytočne štatistiku. Používajte sedliacky rozum a buďte v bezpečí. Cestoval som po Európe, Severnej Amerike a Ázii a nikdy som nestratil svoje zariadenie alebo mal problém s kompromitovaným verejnými Wi-Fi. No i napriek tomu nenechávam svoje veci na stole, keď pri nich nie som. V 99 prípadoch zo 100 sa vám nič nestane, no ten stý vás môže vyjsť veľmi draho.

man standing front of seashore and houses

Chceš pracovať remote?

Ozvi sa nám do našej remote digitálnej agentúry. Hľadáme momentálne

  • programátorov
  • virtuálneho asistenta pre riaditeľa
  • copywriterov
  • dizajnérov.
Páči sa vám článok?