PrestaShop alebo WooComerce? Čo je vhodnejšie pre váš e-shop?

Tvorba e-shopu rozhodne nie je jednoduchou záležitosťou. Dnes dostupné riešenia ale ponúkajú pomerne rýchlu možnosť vytvorenia základného systému e-shopu, do ktorého treba pracne nahrať už len produkty. Je však veľmi dôležité správne si vybrať hneď na začiatku.

PrestaShop alebo WooComerce?

Z hľadiska finančnej a časovej úspory dnes môžeme za najčastejšie používané e-commerce platformy považovať riešenia PrestaShop a WooCommerce. Zatiaľ čo PrestaShop predstavuje samostatné riešenie s komplexnými funkciami, WooCommerce je „iba“ doplnkom pre CMS systém WordPress. Ako si teda medzi nimi vybrať?

PrestaShop

E-shopový systém PrestaShop sme vám na našom blogu už predstavili. Priniesli sme vám dokonca aj samostatný článok o tom, čo nové ponúka najnovší PrestaShop 1.7 oproti verzii 1.6. Ide o jedno z najpopulárnejších e-shopových riešení na svete, ktoré ponúka dobrú podporu a naozaj veľké množstvo funkcií.

PrestaShop 2

WooCommerce

WooCommerce je e-commerce plugin pre WordPress. Jeho nainštalovaním pridáte vašej webstránke funkcionalitu e-shopu. Samotný systém ponúka obrovské množstvo funkcií a doplnkov, pričom práve nasadenie na platforme WordPress zaručuje, že jeho správa je jednoduchá a zvládne ju takmer každý.

woocommerce eshop

Rovnako ako PrestaShop, aj WooCommerce umožňuje do e-shopu prepojiť externé riešenia, napríklad odkazy na sociálne siete, rôzne platobné brány, či ďalšie doplnky. Dnes má WooCommerce už takmer 34 miliónov stiahnutí a ide o rozhodne najväčšieho konkurenta pre PrestaShop.

POROVNANIE | PrestaShop vs. WooCommerce

O dôvodoch, prečo si vybrať jedno zo spomínaných riešení, by sme mohli diskutovať veľmi dlho. Každá z týchto platforiem ponúka svoje výhody a nevýhody. Aj preto sme pre vás pripravili prehľadnú tabuľku, ktorá by vám mala napovedať, či je pre váš e-shop vhodnejší PrestaShop alebo WooCommerce.

PrestaShopWooCommerce
Systémové riešenieSamostatná e-commerce platformaPlugin pre WordPress, vhodný pre firmy s už existujúcou WordPress stránkou
Vhodné pre firmySo stredne veľkým až veľkým množstvom produktov.S menším počtom produktov.
Podpora témViac ako 3200 PrestaShop tém, približne 1400 tém z externých zdrojov (ThemeForest, Template Monster).Množstvo tém pre WordPress, odporúčame použiť tie, ktoré sú prispôsobené pre WooCommerce (približne 1000 tém).
Možnosť grafických úpravHTML, CSS, drag and drop presúvanie blokovWYSIWYG editor, CSS, HTML
Podpora mobilných témánoáno
Manažment skladuáno, zabudovanýnie, len ako externý doplnok
Účtovný softvér, fakturáciaáno, desiatky dostupných pluginováno, desiatky dostupných pluginov
Podpora externých platobných bránánoáno
Viacjazyčnosť obchoduánoáno
Vhodné ako B2B platformaáno, potrebné úpravy programátoranie
BezpečnosťStabilnejšie ako WooCommerce, ale treba používať najnovšie verzie a pravidelne aktualizovať. Je však potrebný zásah programátorov.Rovnaká ako samotná WordPress stránka, závisí od použitých pluginov. Pomerne ťažko aktualizovateľné pri zabehnutom e-shope. Po aktualizácii nemusia fungovať všetky pluginy.
Rýchlosť načítaniaZávisí od viac faktorov, ale pomerne rýchla platforma.Pomalá administrácia pri veľkom počte produktov a objednávok.
VýhodyVeľké množstvo dostupných doplnkov a programátorov zaujímajúcich sa o túto platformu, výborná podpora, rôzne analytické funkcie, doplnkové funkcie, prispôsobiteľnosť, jednoduchosť používania.Jednoduchá inštalácia aj na už existujúcu webstránku, jednoduchá administrácia, množstvo dostupných doplnkov, lepšie SEO možnosti, väčšia komunita používateľov.
NevýhodyObmedzené na doplnky vytvorené špeciálne pre PrestaShop. Nemusí vyhovovať architektúra. Nutnosť mať v tíme programátora, pokiaľ to myslíte trochu vážnejšie.Horšie možnosti pre vyhľadávanie produktov, vhodné len pre jednoduchšie e-shopy, pomalšie administratívne rozhranie.

Verdikt

Pokiaľ váš e-shop obsahuje len niekoľko produktov (rádovo v desiatkach), hľadáte jednoduchosť riešenia alebo máte už existujúci WordPress web, ktorému chcete pridať funkcionalitu e-shopu, zvoľte si WooCommerce. Pokiaľ ale hľadáte prepracovanejšie riešenie, ktoré je od základu vytvorené pre e-shop a zvláda aj náročnejšie požiadavky, skúste PrestaShop. Obe tieto platformy sú dostupné zadarmo, a tak ich môžete ešte pred reálnym nasadením otestovať.

Pokiaľ chcete vytvoriť nový e-shop, odporúčame vám aj náš e-commerce produkt s názvom Sellio. Radi vám však poradíme a pomôžeme aj pri tvorbe e-shopov cez PrestaShop alebo WooCommerce. Stačí, aby ste nás kontaktovali.

Autor

Ondrej Ličko

mohlo by vás zaujímať

Tip 54: Založte si instagram profil a aktívne ho používajte

Máte už instagram profil? Ak nie, založte si ho,...
informačná architektúra

Informačná architektúra – čo to je, ako ju vytvoriť a ako ju môžete využiť pre zvýšenie konverzií?

Kľúčom k úspešnému marketingu je dobre zrealizovaný plán. Príprava...
crm

CRM pre e-shopy – prečo by ste ho mali používať a ako si správne vybrať?

Najdôležitejšou súčasťou vášho biznisu sú jednoznačne vaši zákazníci. Keď o...

Uvádzame nový seriál: 151 tipov ako vylepšiť váš eshop

Rozhodli sme sa pomôcť všetkým, ktorí potrebujú vylepšiť svoj...

presvedčili sme vás?

Ak sa chcete niečo spýtať, napíšte nám.

Odpovieme čo najskôr.

00421 915 263 443

info@vibration.sk