PrestaShop alebo WooCommerce? Čo je vhodnejšie pre váš e-shop?

Tvorba e-shopu rozhodne nie je jednoduchou záležitosťou. Dnes dostupné riešenia ale ponúkajú pomerne rýchlu možnosť vytvorenia základného systému e-shopu, do ktorého treba pracne nahrať už len produkty. Je však veľmi dôležité správne si vybrať hneď na začiatku.

PrestaShop alebo WooCommerce?

Z hľadiska finančnej a časovej úspory dnes môžeme za najčastejšie používané e-commerce platformy považovať riešenia PrestaShop a WooCommerce. Zatiaľ čo PrestaShop predstavuje samostatné riešenie s komplexnými funkciami, WooCommerce je “iba” doplnkom pre CMS systém WordPress. Ako si teda medzi nimi vybrať?

PrestaShop

E-shopový systém PrestaShop sme vám na našom blogu už predstavili. Priniesli sme vám dokonca aj samostatný článok o tom, čo nové ponúka najnovší PrestaShop 1.7 oproti verzii 1.6. Ide o jedno z najpopulárnejších e-shopových riešení na svete, ktoré ponúka dobrú podporu a naozaj veľké množstvo funkcií.

PrestaShop 2

WooCommerce

WooCommerce je e-commerce plugin pre WordPress. Jeho nainštalovaním pridáte vašej webstránke funkcionalitu e-shopu. Samotný systém ponúka obrovské množstvo funkcií a doplnkov, pričom práve nasadenie na platforme WordPress zaručuje, že jeho správa je jednoduchá a zvládne ju takmer každý.

woocommerce eshop

Rovnako ako PrestaShop, aj WooCommerce umožňuje do e-shopu prepojiť externé riešenia, napríklad odkazy na sociálne siete, rôzne platobné brány, či ďalšie doplnky. Dnes má WooCommerce už takmer 34 miliónov stiahnutí a ide o rozhodne najväčšieho konkurenta pre PrestaShop.

POROVNANIE | PrestaShop vs. WooCommerce

O dôvodoch, prečo si vybrať jedno zo spomínaných riešení, by sme mohli diskutovať veľmi dlho. Každá z týchto platforiem ponúka svoje výhody a nevýhody. Aj preto sme pre vás pripravili prehľadnú tabuľku, ktorá by vám mala napovedať, či je pre váš e-shop vhodnejší PrestaShop alebo WooCommerce.

PrestaShop WooCommerce
Systémové riešenie Samostatná e-commerce platforma Plugin pre WordPress, vhodný pre firmy s už existujúcou WordPress stránkou
Vhodné pre firmy So stredne veľkým až veľkým množstvom produktov. S menším počtom produktov.
Podpora tém Viac ako 3200 PrestaShop tém, približne 1400 tém z externých zdrojov (ThemeForest, Template Monster). Množstvo tém pre WordPress, odporúčame použiť tie, ktoré sú prispôsobené pre WooCommerce (približne 1000 tém).
Možnosť grafických úprav HTML, CSS, drag and drop presúvanie blokov WYSIWYG editor, CSS, HTML
Podpora mobilných tém áno áno
Manažment skladu áno, zabudovaný nie, len ako externý doplnok
Účtovný softvér, fakturácia áno, desiatky dostupných pluginov áno, desiatky dostupných pluginov
Podpora externých platobných brán áno áno
Viacjazyčnosť obchodu áno áno
Vhodné ako B2B platforma áno, potrebné úpravy programátora nie
Bezpečnosť Stabilnejšie ako WooCommerce, ale treba používať najnovšie verzie a pravidelne aktualizovať. Je však potrebný zásah programátorov. Rovnaká ako samotná WordPress stránka, závisí od použitých pluginov. Pomerne ťažko aktualizovateľné pri zabehnutom e-shope. Po aktualizácii nemusia fungovať všetky pluginy.
Rýchlosť načítania Závisí od viac faktorov, ale pomerne rýchla platforma. Pomalá administrácia pri veľkom počte produktov a objednávok.
Výhody Veľké množstvo dostupných doplnkov a programátorov zaujímajúcich sa o túto platformu, výborná podpora, rôzne analytické funkcie, doplnkové funkcie, prispôsobiteľnosť, jednoduchosť používania. Jednoduchá inštalácia aj na už existujúcu webstránku, jednoduchá administrácia, množstvo dostupných doplnkov, lepšie SEO možnosti, väčšia komunita používateľov.
Nevýhody Obmedzené na doplnky vytvorené špeciálne pre PrestaShop. Nemusí vyhovovať architektúra. Nutnosť mať v tíme programátora, pokiaľ to myslíte trochu vážnejšie. Horšie možnosti pre vyhľadávanie produktov, vhodné len pre jednoduchšie e-shopy, pomalšie administratívne rozhranie.

Verdikt

Pokiaľ váš e-shop obsahuje len niekoľko produktov (rádovo v desiatkach), hľadáte jednoduchosť riešenia alebo máte už existujúci WordPress web, ktorému chcete pridať funkcionalitu e-shopu, zvoľte si WooCommerce. Pokiaľ ale hľadáte prepracovanejšie riešenie, ktoré je od základu vytvorené pre e-shop a zvláda aj náročnejšie požiadavky, skúste PrestaShop. Obe tieto platformy sú dostupné zadarmo, a tak ich môžete ešte pred reálnym nasadením otestovať.

Pokiaľ chcete vytvoriť nový e-shop, odporúčame vám aj náš e-commerce produkt s názvom Sellio. Radi vám však poradíme a pomôžeme aj pri tvorbe e-shopov cez PrestaShop alebo WooCommerce. Stačí, aby ste nás kontaktovali.

Páči sa vám článok?

Potrebujete riešenie na mieru?
Kontaktujte nás!

Vladimír Donič hlavný konzultant

+421 948 368 636

vladimir.donic@vibration.sk

Alebo vyplňte krátky formulár

Zadať dopyt