Blog

Štatistiky platformy WordPress na Slovensku v roku 2018

Wordpress Slovensko

Zaujímavú prednášku na tohtoročnej konferencii WordCamp Bratislava viedol Vladimír Smitka. Prezentoval vlastný prieskum slovenského trhu a pripravil zaujímavé štatistiky a fakty o platforme WordPress na Slovensku. Viete, koľko webov na Slovensku používa WordPress? Aké sú najpopulárnejšie témy? Na tieto, ale aj ďalšie zaujímavé otázky vám odpovie tento článok.

WordPress na Slovensku v roku 2018

Údaje z mája tohto roka hovoria, že na Slovensku používa CMS platformu WordPress z približne 20% (60 000) z celkových 290 000 webstránok a e-shopov. Takmer polovica z nich (43%) beží na serveroch hostingovej spoločnosti WebSupport. Smutným je pohľad na bezpečnosť jednotlivých webov – len 28% z nich používa SSL certifikát (HTTPS). Situáciu by malo zlepšiť nariadenie GDPR, ktoré SSL certifikát uvádza ako základný prvok zabezpečenia komunikácie medzi webstránkami a koncovými zákazníkmi.

Wordpress 2018

Medzi najpopulárnejšie pluginy pre WordPress na Slovensku patria Yoast SEO, WordFence, Contact Form 7, Slider Revolution a W3 Total Cache. Nepríjemný pohľad nás čaká pri pohľade na zastúpenie jednotlivých verzií tohto CMS systému. Každý piaty web beží na zastaralej verzii WordPressu, zatiaľ čo až 7% všetkých stránok je ohrozených chybou aktualizácií („autoupdate bug“) z verzie 4.9.3. Najpočetnejšie zastúpenie má najnovší WordPress 4.9, no viac ako 2200 slovenských webstránok ešte stále beží na historickom WordPresse 3.6 a staršom.

Wordpress 2018

Najčastejší dôvod v prípade zastaralých WordPress webov na Slovensku je zo strany firiem nedostatok času alebo neschopnosť správe vykonávať údržbu ich webstránky. Ak si chcete byť istí, že váš web beží na najnovšej verzii WordPressu a máte ho plne zabezpečený, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme s jeho správou a údržbou.

Populárne WordPress témy na Slovensku

Popularita jednotlivých WordPress tém na Slovensku kopíruje ich populárnosť v obchode ThemeForest. Prvé miesto drží téma Divi, ktorú s viac ako 1500 inštaláciami nasleduje téma s názvom Avada. Treťou najpoužívanejšou témou je bezplatná TwentySeventeen, ktorú získate spolu s inštaláciou WordPressu. Zaujímavým nie je ani tak štvrté, ako skôr piate miesto v tomto rebríčku, ktoré zastupuje populárny Mioweb

Ďalšie zaujímavé fakty a informácie o platforme WordPress na Slovensku si môžete prezrieť v priloženej prezentácii Vladimíra Smitku.

Páči sa vám článok?