Blog

Ako zvýšiť bezpečnosť vášho webu alebo e-shopu?

V čase neustále sa zvyšujúcich počtov hackerských útokov a rôznych únikov citlivých dát je bezpečnosť vášho webu alebo e-shopu naozaj dôležitou témou. Rozhodli sme sa preto, že vám zhrnieme niekoľko spôsobov, akými môžete zvýšiť úroveň online bezpečnosti vášho systému.

Bezpečnostné pluginy pre vaše CMS

Jedným zo spôsobov, ako môžete zvýšiť bezpečnosť vášho webu alebo e-shopu v prípade, že používate nejaký CMS systém, je bezpečnostný plugin. Pre každé CMS existuje viacero riešení tohto druhu, my sme vybrali tie najpoužívanejšie.

WordPress – Wordfence

Plugin Wordfence zabezpečuje už viac ako 66 miliónov WordPress webstránok. Ponúka funkciu firewallu, skenovania stránky na možný výskyt škodlivého kódu, ale ponúka aj útoky hrubou silou (DoS/DDoS). Okrem toho môžete obmedziť prístup na váš web ľuďom z vybraných krajín, či manuálne nastaviť bezpečnostné opatrenia.

Základná verzia tohto pluginu, ktorá ponúka väčšiu časť funkcií, je dostupná úplne zadarmo. Účet Premium ale ponúka praktické a funkčne zaujímavé doplnky, pre ktoré môžete zvážiť jeho kúpu. Viac si o tomto riešení môžete prečítať priamo na stránkach Wordfence.

Shopify – McAfee Secure

Pri zvyšovaní bezpečnosti vášho Shopify webu vám môže pomôcť plugin McAfee Secure. Ten zaručuje bezpečnosť vašich klientov, ale aj vás samotných. Okrem toho na vašom webe môžete nechať zobraziť aj “nálepku” s nápisom, že vašu bezpečnosť zaručuje McAfee. Bezplatne však služby tohto pluginu môžete používať len pre menej ako 500 vašich návštevníkov.

https://www.youtube.com/watch?v=njY6aRE3nvk

McAfee Secure umožňuje aj skenovanie webu na vírusy, či hodnotenie bezpečnosti vášho e-shopu. Bezplatne si ho môžete stiahnuť priamo cez Shopify obchod s pluginmi.

PrestaShop – Astra Security

Podobne ako Wordfence pre WordPress, aj PrestaShop má komplexný bezpečnostný plugin. Jeho názov je Astra a ponúka viacero funkcií. Je to aplikačný firewall, eliminácia útokov hrubou silou, prevencia proti spamu pri registrácii, ale napríklad aj honeypoty v prípade hackerských útokov.

Základný balík Astra Security stojí 9 EUR na mesiac, no v prípade záujmu o pokročilejšie funkcie je cena profi balíkov ešte vyššia. Na bezpečnosti by ste však nemali sporiť…

Magento – Watchlog PRO

V prípade systému Magento existuje taktiež niekoľko riešení, ktoré vám pomôžu zvýšiť jeho bezpečnosť. Z nášho pohľadu je najzaujímavejším plugin Watchlog PRO, ktorý ponúka ochranu administrátorského rozhrania v Magento 2. Funkcie tohto pluginu zahŕňajú ochranu proti útoku hrubou silou, možnosť monitorovania pokusov o prihlásenie, blokovanie IP adries, či podrobné štatistiky bezpečnostných logov.

Samotný plugin je dostupný za jednorazový poplatok 70 EUR, no na platforme Magento patrí medzi tie lacnejšie. Jeho celkové hodnotenie na úrovni 4,9/5* naznačuje, že ide o naozaj kvalitné riešenie, ktoré vám pomôže zvýšiť bezpečnosť vášho webu.

Joomla – AdminTools

Medzi populárne CMS systémy patrí rozhodne aj Joomla. Na jej ochranu môžete využiť napríklad plugin Admin Tools. Jeho funkcie obsahujú nielen prvky zvyšujúce bezpečnosť, ale aj nástroje na údržbu stránky a jej automatické aktualizovanie. Súčasťou tohto pluginu je však aj pokročilá ochrana pred hackerskými útokmi, ochrana .htaccess súboru, či automatizované testy zabezpečenia.

K dispozícii je bezplatná verzia Admin Tools Core, ktorá však neobsahuje všetky spomínané funkcie. Na ich používanie si musíte zakúpiť balíček Pro, ktorý stojí 48 EUR na rok.

A čo v prípade iného systému?

V prípade, že využívate iný CMS systém alebo máte webstránku či e-shop bez takéhoto systému, môžete na zvýšenie zabezpečenia vášho webu či e-shopu využiť službu Cloudflare.

Ide o akési premostenie medzi internetom a vašim webom, ktoré zaručuje dodatočnú vrstvu ochrany. Cloudflare vás ochráni pred hackerským útokom, ale aj pred DoS/DDoS útokmi, či napadnutím botmi. Medzi produktmi nájdete aj webový aplikačný firewall, ochranu DNS, či SSL/TLS zabezpečenie. Okrem bezpečnosti Cloudflare pomáha webstránkam aj so zvýšením výkonu, a to za pomoci vlastných vysoko-výkonných serverov.

Pri základnej úrovni zabezpečenia cena začína na $20/mesiac pre jednu doménu, no e-shopy by mali siahnuť po pokročilej ochrane za $200/mesačne. Vieme, nie je to málo, no pri zvýšení úrovne bezpečnosti, akú ponúka Cloudflare, ide o naozaj výborne investované peniaze.

Zaujímajú vás ďalšie články týkajúce sa e-shopov, webstránok, online marketingu, či trendov v online svete? Prejdite na náš blog alebo nás sledujte na Facebooku!

Páči sa vám článok?