Blog

WordPress na kúpenej šablóne vs. šablóna na mieru: čo je pre vás lepšie?

web

Vytvorenie novej webstránky na WordPresse si vyžaduje určité plánovanie a rozhodovanie. Jedným zo základných rozhodnutí je výber, či chcete mať vytvorenú šablónu na mieru, alebo chcete využiť už vytvorenú šablónu vo WordPresse. Aké výhody majú jednotlivé riešenia a čo je pre koho vhodnejšie?

WordPress je bezplatný nástroj na vytváranie webstránok, ktorý bol pôvodne vyvinutý na vytváranie blogov. Počas rokov sa nástroj rozvinul a stal sa komplexnejšou platformou na vytváranie webstránok. Jeden z hlavných dôvodov, prečo si ľudia vybrali túto platformu na vytváranie webstránok sú práve nízke požiadavky na webové zručnosti.

Množstvo ľudí si zvolí WordPress, pretože im to umožní vytvoriť novú webstránku bez toho, aby museli najať web dizajnéra. Je to kvôli viacerým dôvodom. Môže to byť ich úplne prvá webstránka, nízky rozpočet, malá dôvera v projekt, alebo len jednoducho chcú skúsiť, či ich nápad zaujme ľudí.

WordPress však využívajú aj veľké spoločnosti ako je Ford, alebo Procter & Gamble. Približne 33 % zo všetkých webstránok v súčasnosti funguje na WordPresse a toto číslo neustále rastie.

WordPress na kúpenej šablóne

Nie každý projekt si vyžaduje šablónu na mieru. V mnohých prípadoch sú zakúpené témy excelentným riešením, ktoré nezaostávajú za riešeniami na mieru. Navyše, ak si tému trochu upravíte tak, aby pasovala k vašej značke a potrebám, môžete vytvoriť skvele fungujúcu webstránku, ktorá generuje konverzie.

web
zdroj fotografie: pexels.com

Výhody webu na šablóne

Vytvorenie webstránky s použitím zakúpenej témy si vyžaduje menej času, než vytvorenie šablóny od základov. Nemusíte byť profesionálom v písaní kódov a programovacích jazykov, alebo najmúť agentúru na vytvorenie webstránky. Pokiaľ zápasíte s nedostatkom času, využitie zakúpenej témy vám dokáže ušetriť týždne až mesiace. Všetok kód tam už je, stačí keď si trochu prispôsobíte dizajn, pridáte obsah a vaša stránka je pripravená.

WordPress má už vopred vytvorený systém manažmentu obsahu (CMS), takže budete mať viac času sústrediť sa na obsah a dizajn. Taktiež má knižnicu s vopred pripravenými témami, pričom niektoré sú zadarmo. Namiesto toho, aby ste sa trápili s vytvorením vlastnej témy, môžete si zvoliť jednu z knižnice a zmeniť vzhľad webstránky okamžite.

Témy na WordPress sú taktiež cenovo dostupné. Okrem bezplatných tém sú tu aj prémiové témy, ktoré sú skutočne dostupné, kedy sa ich ceny pohybujú od 10 do 100 eur. Množstvo prídavkov a pluginov je taktiež zadarmo, čo robí WordPress skvelou voľbu pre začínajúcich podnikateľov.

Ďalej, WordPress poskytuje pre vašu webstránku bezpečnú platformu. Veľká komunita vývojárov pracuje na vytvorení zachytenia akýchkoľvek bezpečnostných problémov, alebo bugov v systéme a následne poskytuje bezpečnostnú aktualizáciu. WordPress neustále vydáva aktualizácie, ktoré môžete stiahnuť a nainštalovať, aby ste spravili vašu webstránku bezpečnejšiu.

Pre umiestnenie vo vyhľadávaní môžete využiť množstvo SEO pluginov. S týmito pluginy môžete pridať niektoré základné SEO prvky na akúkoľvek webstránku, ako je meta popis, H1 tagy a meta titulky. Niektoré pluginy sami zistia a poskytnú informácie o stave optimalizácie pre SEO.

WordPress má responzívne témy, ktoré urobia vašu stránku efektívnu na mobilných zariadeniach, tablete a počítači. Tieto témy poskytujú používateľom pozitívnu skúsenosť pri prehliadaní webstránky na akomkoľvek zariadení. Ako bolo spomenuté vyššie, WordPress začal ako platforma pre blogy. Stále má teda vbudované funkcie pre blog, ktoré umožnia ľahké nastavenie a údržbu blogu.

web
zdroj fotografie: unsplash.com

Nevýhody zakúpenej témy

Hoci je skvelé vybrať si akúkoľvek tému z knižnice, môžete zistiť, že sa ťažko nastavuje podľa vašich preferencií. Zakúpené témy sú menej flexibilné. Témy sú vybudované na určitých frameworkoch a systémoch, ktoré podporujú iba niektoré technológie. V tomto prípade budete pri úpravách potrebovať služby skúseného vývojára, ktorý chápe funkcionalitu WordPressu.

Niektoré menej nakupované témy nemusia mať hĺkovú technickú podporu od tvorcu témy. Ak máte najatého vývojára, alebo dizajnéra, postarajú sa o každý aspekt vašej webstránky, vrátane riešenia problémov, ladenia (debugging) a vyriešenia akýchkoľvek problémov, ktoré máte. Nájdu sa aj témy, ktoré majú úžasnú podporu 24/7, no to býva málokedy a musíte sa spoľahnúť na obmedzenú podporu cez e-mail, alebo fórum.

Niektoré témy nie sú automaticky optimalizované pre SEO. Môžu mať vbudované SEO pluginy, no vyžadujú si veľkú úpravu.

zdroj fotografie: pexels.com

Šablóna na mieru

Šablóna na mieru je vytvorená od základov. Ako produkt na mieru dokáže splniť všetky potreby na zozname požiadaviek. Všetky funkcie webstránky, ako sú farby, rozloženie, prechody, animácie, prvky CTA, responzivita a ďalšie aspekty dizajnu budú vytvorené, otestované a nakódované špecificky pre potreby konkrétnej webstránky a cieľovej skupiny.

Tento prístup umožňuje tvorcom rozmýšľať nad najmenšími detailmi, ktoré budú využívať všeobecné benefity CMS WordPressu. Dizajn sa tak jasne sústredí na ciele projektu.

Na vytvorenie je potrebné najať freelancera, alebo agentúru, ktorí sa špecializuje v navrhovaní a vytváraní webstránok.

Výhody šablóny na mieru

Šablóna na mieru obsahuje iba prvky, ktoré sú potrebné pre konkrétny projekt, ako sú napr. pluginy. Tým, že neobsahuje nadbytočné prvky sa zvyšuje jej rýchlosť načítania a zlepšuje tak i SEO, na ktoré sa pri vývoji berie dôraz.

Vytvorenie šablóny na mieru spraví webstránku unikátnou. Žiadna iná webstránka nebude vyzerať ako vaša (pokiaľ ju niekto neskopíruje). Unikátnosť je základná vlastnosť pre každú dobrú spoločnosť. Vďaka tomu je webstránka lepšie zapamätateľná a vystáva viac z radu.

Dizajn môže byť vytvorený úplne na mieru a nepotrebuje sa prispôsobovať kúpenej šablóne. Všetky naprogramovateľné funkcie sú pod kontrolou. Šablóna na mieru je tak menej zraniteľná ako verejne dostupná šablóna, nakoľko sa vytvoria a používajú len potrebné prvky. Nie je to totiž viacúčelová téma, ktorá sa bude predávať ďalej pre viacero typov projektov.

Šablóna na mieru je z hľadiska SEO lepšia ako zakúpená téma. Toto je dôležité predovšetkým pre spoločnosti, ktoré fungujú primárne online.

Z hľadiska programovania sa jednoduchšie doprogramujú nové funkcie. Pri vývoji šablóny na mieru sa netreba prispôsobovať danému builderu témy, ako pri bežnej kúpenej šablóne, nakoľko sa začína z ničoho.

My napr. využívame Gutenberg v kombinácii s Advanced Custom Fields (ACF), dodržiavame WordPress kódex API a vieme použiť moderné javascriptové komponenty alebo celú tému postaviť na reaktívnom javacsripte – Vue.js alebo React.

Webová stránka na mieru dokáže rásť spolu s tým, ako sa vašej spoločnosti darí a prispôsobovať sa. Ak v budúcnosti chcete urobiť akékoľvek zmeny, môžete kontaktovať spoločnosť, ktorá pre vás vytvorila webstránku a požiadať ju o redizajn.

web

Nevýhody šablóny na mieru

Šablóny vybudované od základov sú drahšie, než kúpené. Je to kvôli úpravám na mieru podľa vašich potrieb, čo si vyžaduje profesionálnu expertízu a taktiež viac času. Akékoľvek zmeny webstránky si vyžadujú čas a musíte sa spoľahnúť na dostupnosť vývojárov.

Z krátkodobého hľadiska je toto riešenie síce drahšie, ale z dlhodobého hľadiska to ušetrí náklady. Ak by zakúpená šablóna prestala byť udržiavaná pôvodným tvorcom, náklady na zmenu témy budú oveľa väčšie. Zmeny a nové funkcie šablóny na mieru sú lacnejšie a profesionálne agentúry ako aj vibration vám vedia dať na určité obdobie pre šablóny vytvorené na mieru garanciu a záruku.

Rozhodnite sa podľa svojich potrieb

Väčšina kúpených prémiových tém dobre zvláda responzivitu. Má pekne spravené demo pre obsahy a ponúka výborný pomer cena/výkon. Pri malom rozpočte získate veľkú hodnotu, čo sa pri tvorbe šablóny na mieru nedá porovnať.

Častokrát sa nám však vo vibration stalo, že po naplnení kúpenej témy vlastným obsahom webstránka už nevyzerala tak dobre. Za niektoré klientom vybrané témy by sme ruku do ohňa veru nedali.

Nový web má väčšinou vydržať niekoľko rokov, preto odporúčame vždy robiť tému na mieru. Vieme to dlhodobo podporovať, od začiatku pracujeme so správnym konkrétnym obsahom a téma obsahuje len to, čo treba. WordPress vie byť aj pomalý, preto je téma na mieru lepšia možnosť. Chceme to mať ako dodávateľ webovej stránky pod kontrolou. 

Radi Vám s vašim projektom pomôžeme. Máme dlhoročné skúsenosti s tvorbou WordPress webových stránok. Pozrite si naše rozsiahle WordPress portfólio.

Páči sa vám článok?