Blog

Platobné brány pre e-shop: kompletné porovnanie

Platba je posledný a hlavný krok k dokončeniu objednávky. Je to často krok, v ktorom zákazník odíde, nakoľko nie je spokojný s dostupnými možnosťami. Výber správnej platobnej brány tak dokáže zvýšiť počet dokončených objednávok a celkovú spokojnosť dokončených objednávok.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako si vybrať platobnú bránu a aké sú dostupné platobné brány na Slovensku.

Ako si vybrať platobnú bránu

Náročnosť implementovania platobnej brány

Náročnosť implementovania závisí do toho, či máte e-shop postavený na určitom CMS systéme, alebo je naprogramovaný podľa požiadaviek na mieru.

Ak máte e-shop postavený napr. na WordPresse cez WooCommerce, Prestashope, Drupal, Joomla alebo na inom systéme, odporúčame zvoliť platobnú bránu, ktorá je kompatibilná s vašim CMS systémom. Najjednoduchšie je to cez plugin alebo predajnú aplikáciu.

Pokiaľ máte vyšší rozpočet a investovali ste do riešenia na mieru cez freelancera, alebo agentúru, nasadenie platobnej brány máte v cene riešenia. To platí aj pre náš komplexný e-shop systém Sellio, v ktorom sú integrované všetky platobné možnosti na Slovensku, kvôli čomu je ideálnym riešením pre e-shop na mieru.

Ďalším dôležitým faktorom je kompatibilita s ďalšími systémami, napr. s fakturáciou alebo účtovným systémom. Niektoré účtovné systémy umožňujú priame párovanie platieb so slovenskými bankami cez API.

Akceptované meny a jazyk

Ak sa chystáte predávať v zahraničí, je ideálne zvoliť bránu, ktorá pracuje s cudzími jazykmi a cudzími menami.

Podmienky pre získanie platobnej brány

Väčšina platobných brán je poskytovaná iba podnikateľskému subjektu. Ak uvažujete o platobnej bráne od konkrétnej banky, podmienkou je založenie podnikateľského účtu v danej banke.

Platobné brány dostupné na Slovensku

Tabuľkový prehľad platobných brán

Platobná bránaPoplatok za tuzemskú platbu začína odPoplatok za vrátenie peňazí zákazníkoviPoplatok za bankový prevodMesačný poplatok za vedenie brány
PayPal3,40 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,35 eurfixný poplatok 0,35 eurnie je uvedenénie je uvedené
GoPay2,2 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,11 eur0,70 eur0,5 eur0 až 7 eur
24payindividuálne0,60 eurindividuálne3 eurá
Besteron0,99 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,10 eur0 eur0,89 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,10 eur0 eur
Comgate0,79 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,1 eur 0,80 eur1,05 až 1,25 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,2 eur0 až 6 eur
Trustpay0,99 až 3,09 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,20 eur 1,50 eur0,99 % + 0,20 eur6 eur
GP Webpay0 % na prvé 3 mesiace, ďalej 1,49 % na nasledujúcich 9 mesiacovindividuálnenie je uvedenéBezplatne na prvých 12 mesiacov
Fondy1,60 až 1,80 % z predajnej sumy  + fixný poplatok 0,20 eur0,50 eurindividuálneindividuálne

PayPal

Ak ste niekedy nakupovali tovar zo zahraničia, určite ste narazili na Paypal. Patrí medzi najznámejšie a najpoužívanejšie bezpečnostné platobné brány na svete. Na používanie potrebujete pre svoj e-shop vytvoriť biznis účet, ktorý sa prepojí s vašim bankovým účtom a kartou. Na druhú stranu, zákazníci nemusia mať vytvorený účet v Paypal, aby u vás mohli cez tento systém platiť.

Táto platobná brána je vhodná pre veľké e-shopy predávajúce vo viacerých krajinách v rôznych menách. Cez Paypal zákazníci posielajú peniaze zo svojej platobnej karty, alebo Paypal účtu. Peniaze na PayPal účte získate už niekoľko minút potom, čo zákazníci zaplatia za tovar.

Ak máte e-shop vo WordPresse vo forme WooCommerce, Paypal je automaticky integrovaný, stačí ho iba napojiť. Pre Prestashop je taktiež modul na prepojenie s e-shopom.

Cenník PayPal

SlužbaPoplatok
Prijímanie tuzemských platieb (predaj) 3,40 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,35 eur
Prijímanie cezhraničných platieb (predaj do zahraničia)0,5 % z predajnej sumy
Poplatok za úplné vrátenie peňazíPayPal si ponechá fixný poplatok z vrátenej sumy peňazí
Poplatok za čiastočné vrátenie peňazíPayPal si ponechá pomerný podiel z fixnej časti poplatku z vrátenej sumy peňazí

Celý cenník nájdete na webstránke PayPal.

GoPay

GoPay je česká platobná brána, ktorá je veľmi rozšírená aj na Slovensku. Poskytuje e-shopom najviac platobných metód v 9 menách. Zákazníci môžu platiť platobnými kartami, okamžitými online platbami, internet bankingom, elektronickými peňaženkami alebo dokonca kryptomenami. 

Na e-shop sa dá napojiť cez pluginy vo WordPresse, ako aj v Prestashope. Nevýhoda spočíva v dlhej byrokracii, ktorá sa môže natiahnuť až na mesiac. Za ten čas by ste stihli vybaviť niekoľko ďalších platobných brán. GoPay je však veľmi jednoduchá a intuitívna na používanie. Dizajn je navyše prispôsobiteľný pre každý e-shop.

Cenník GoPay

Veľkosť mesačného obratuPoplatok za transakciuVedenie brányVyúčtovanie a bankový prevod
Malý obrat do 15 000 CZK (približne 550 eur)2,2 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,11 eur7 eur/mesiac0,5 eur
Veľký obrat nad 15 000 CZK (približne 550 eur)0,9 % až 2,22 % (podľa obratu)  z predajnej sumy + fixný poplatok 0,11 eur zdarma0,5 eur
“Extra obrat”Na mieru v závislosti od výšky mesačného obratu, priemernej platby, frekvencie platieb a odvetviazdarmaNa mieru
Vrátenie platby (storno)0,7 eur0,7 eur0,7 eur
Vrátenie platby pri platbe kartou (chargeback)20 eur20 eur20 eur

Celý cenník nájdete na webstránke GoPay.

24pay

24Pay poskytuje možnosť platby kartou, bankovým prevodom alebo okamžitou online platbou ako napr. s aplikáciou Viamo. V porovnaní s predchádzajúcimi platobnými bránami tu však chýba platbou PayPalom.

Cenník 24pay

Názov Výška poplatku
Otvorenie obchodníckeho účtuzdarma
Vedenie/správa účtu3 eur/mesačne
Mesačné vyplácaniezdarma
Vrátenie platby na účet zákazníka0,60 eur

Celý cenník nájdete na webstránke 24Pay.

Besteron

Besteron si zakladá na tom, že poskytuje najrýchlejší prevod peňazí od zákazníka na váš bankový účet. Môžete si zvoliť prevod peňazí za niekoľko minút, sekúnd alebo v reálnom čase, ak si za to samozrejme priplatíte. Je to vďaka tomu, že Besteron nemá klasickú online peňaženku, peniaze posiela priamo na bankový účet.

V rámci služieb sú na výber platobné karty a okamžité online platby. Na výber je mena, a to platba v eurách, alebo zahraničných menách, podľa situácie. Dizajn tejto platobnej brány je jednoduchý, kvôli čomu si zákazník platobné rozhranie ani nevšimne. Vidí len konkrétnu platobnú metódu – platbu kartou, platoné tlačidlo banky, alebo aplikáciu Viamo.

V rámci integrácie funguje na systémoch WordPress, Prestashop, Magento, Opencart alebo CMS Jooma.

Cenník Besteron

Názov Platba kartouPlatba bankovým tlačidlom
Štandardný poplatok pri obrate do 5000 eur mesačne0,99 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,10 eur0,89 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,10 eur
Štandardný poplatok pri obrate nad 5000 eur mesačneNa mieruNa mieru

Ďalšie poplatky

Názov Cena
Aktivácia platobnej brány, prevádzkovanie platobnej brány, prevod peňazí na bankový účet, refundácia platy0 eur

Celý cenník nájdete na webstránke Besteron.

Comgate

Comgate je česká platobná brána, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Celkovo akceptuje 9 mien: českú korunu, euro, poľský zloty, maďarský forint, americký dolár, britskú libru, rumunský lei, nórska koruna a švédska koruna. Podporuje 14 jazykových mutácií: v slovenčine, češtine, angličtine, nemčine, francúzštine, poľštine, maďarčine, chorvátčine, slovinčine, rumunčine, nórčine, švédčine, taliančine a španielčine. Platby prijíma z celého sveta, poplatky sú však v závislosti od krajiny odlišné. V rámci platieb ponúka platobné karty a internet banking v konkrétnej banke. V rámci integrácie ponúka primárne API, čo sa týka CMS systémov, zo známych je podporovaný Shoptet.

Cenník Comgate

Názov Platba kartouPlatba za online bankové prevodyPoplatok za správu platobnej brány
Štandardný poplatok pri obrate do 2000 eur mesačne0,79 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,1 eur1,25 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,2 eur6,00 eur/mesiac
Štandardný poplatok pri obrate od 2000 eur do 8000 eur mesačne0,69 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,09 eur1,15 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,2 eur0 eur/mesiac
Štandardný poplatok pri obrate nad 8000 eur mesačne0,59 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,08 eur1,05 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,2 eur0 eur/mesiac

Ďalšie poplatky

Názov Poplatok
Zriadenie platobnej brány, prevod peňazí na bankový účet klienta, EET v platobnej bráne, zrušenie platobnej brány0 eur
Refundácia0,8 eur

Všetky poplatky nájdete na webstránke Comgate.

TrustPay

TrustPay je medzinárodná platobná brána, ktorá pôsobí vo všetkých krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru. Okrem platobných kariet umožňuje aj klasický bankový prevod alebo posielanie peňazí priamo na PayPal účet. TrustPay je licencovaná a dozorovaná NBS a je taktiež členom MasterCard a VISA Europe.

V rámci integrácie je možné zapojiť TrustPay cez plugin do WordPressu, Prestashopu, Opencartu, Magento a ďalšie CMS systémy. Dostupné je taktiež API.

Cenník TrustPay

Názov Platba kartouPoplatok za online bankové prevody
Platby kartou od klientov z Európy0,99 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,20 eur 0,99 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,20 eur 
Platby kartou od klientov mimo Európy3,09 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,20 eur 0,99 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,20 eur 

Ďalšie poplatky

Názov Výška poplatku
Vedenie platobného účtu6,00 eur/mesiac
Odchádzajúca platba z platobného účtu1,50 eur
Vrátená kartová transakcia (refundácia platby)1,50 eur

Viac informácií nájdete na webstránke Trustpay.

Čo sa týka prepojenia, na WordPress je dostupný plugin.

GP webpay

Platobná brána, ktorá spolupracuje s bankou SLSP. Je vhodná pre e-shopy, ktorým stačia iba platby kartou. Zriadiť si ju je možné práve prostredníctvom SLSP.

Cenník GP webpay

SlužbaPoplatok za službuPoplatok za transakciu
eCommerceBezplatne na prvých 12 mesiacov0 % na prvé 3 mesiace, ďalej 1,49 % na nasledujúcich 9 mesiacov

Viac informácií nájdete na webstránke SLSP.

Fondy

Ide o medzinárodnú platobnú bránu, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Je prepojená s viac než 200 rôznymi bankami. Vhodná je pre e-shopy, ktoré plánujú expandovať do zahraničia, poprípade prijímajú platby zo zahraničia.

Platby kartou je možné spracovať vo vyše 100 rôznych menách. Fondy je kompatibilná s viacerými CMS systémami, vrátane WordPress, Prestashop, Magento, Opencart, alebo Drupal. Na všetky tieto systémy stačí použiť prepojenie cez plugin.

Cenník Fondy

Názov Poplatok za platbu kartou vydanou v EÚPoplatok za platbu kartou vydanou mimo EÚ
Mesačný obrat do 5000 eur1,80 % z predajnej sumy  + fixný poplatok 0,20 eur3,20 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,20 eur
Mesačný obrat do 5000 eur do 15 000 eur1,60 % z predajnej sumy  + fixný poplatok 0,20 eur3,20 % z predajnej sumy + fixný poplatok 0,2 eur
Mesačný obrat nad 15 000 eurindividuálneindividuálne

Ďalšie poplatky

SlužbaPoplatok za službu
Založenie účtu, technická podpora, týždenná frekvencia vyplácaniabezplatne
Storno transakcie0,50 eur
Chargeback35 eur

Ďalšie informácie nájdete na webstránke Fondy.

Pay by Square

Pay By Square je forma platby realizovaná prostredníctvom QR kódu. Funguje tak, že na webstránke, alebo faktúre sa zákazníkovi zobrazí QR kód, ktorý môže naskenovať prostredníctvom aplikácie banky cez svoj smartfón. Aplikácia prostredníctvom QR kódu načíta potrebné údaje a uskutoční platobný príkaz. Nejde ani tak o platobnú bránu, ako zjednodušenie platby.

Cenník By Square

Názov službyCena
Starter – 100 generovaní kódov (faktúr) mesačne, čítanie 20 kódov, (faktúr) mesačneBezplatne
Basic – 400 generovaní kódov (faktúr) mesačne6 eur
Wise – 1000 generovaní kódov (faktúr) mesačne12 eur
Business – 4000 generovaní kódov (faktúr) mesačne24 eur
Read – 200 generovaní kódov (faktúr) mesačne12 eur

Ďalšie informácie nájdete na webstránke By Square.

Platobné brány od bánk

Niekoľko bánk na Slovensku ponúka vlastné riešenie na online platby. Zvyčajne ide o platbu cez internet banking a platobnou kartou. 

Platby cez internet banking sú trochu komplikované, nakoľko zákazníci potrebujú mať účet v danej banke, aby mohli zaplatiť týmto spôsobom. Spoliehať sa teda iba na jeden systém sa nemusí oplatiť.

Naopak, platby kartou sú pomerne jednoduché. Stačí, aby zákazníci zadali číslo karty, poprípade ešte prešli cez overenie 3D Secure a platba je dokončená.

Tatra Banka

Jedno z najpoužívanejších riešení na Slovensku. Platby kartou sa dajú realizovať prostredníctvom systému CardPay, na ktorý je väčšina zákazníkov platiacich online už zvyknutá. Platenie cez internet banking sa uskutočňuje prostredníctvom brány Tatrapay.

Ak máte Prestashop, alebo WordPress, napojenie na e-shop je možné cez oficiálne rozšírenie.

VÚB 

VÚB banka má na platby kartou vlastnú bránu eCard, zatiaľ čo na platby cez internet banking systém ePlatby.

Ak máte Prestashop, napojenie na e-shop je možné cez oficiálne rozšírenie.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa umožňuje platby kartou cez externý systém GP webpay, ktorý je taktiež rozšírený. Na internet banking však už využíva vlastný systém platieb Sporopay.

Ak máte WordPress, napojenie na e-shop je možné cez oficiálny plugin.

Unicredit bank

Unicredit bank má na platby kartou platobnú bránu Webcard a na platby cez internet banking systém Uniplatba. Ak máte WordPress, napojenie na e-shop je možné cez oficiálny plugin.

Výber platobnej brány závisí od vašich požiadaviek

Každá platobná brána má svoje výhody i nevýhody, výber závisí od vášho e-shopu. Najlepšie je samozrejme riešenie na mieru. V tom prípade môžete využiť náš komplexný e-shop systém Sellio, ktorý ma integrované všetky dostupné platobné možnosti dostupné na Slovensku.

Páči sa vám článok?