Blog

Ako som sa za rok stal webovým programátorom?

Vysoká škola ma nebavila, tak som ju predčasne ukončil s jasným cieľom. Chcem sa stať programátorom. Mal som malé základy HTML a CSS. Našiel som ponuku na stránke vibration.sk a ozval som sa im. Hľadali aj úplných juniorov, ktorých chceli zapojiť do ich tréningového programu.

Posadili ma vedľa senior programátora Martina do samostatnej kancelárie a hneď som začal robiť na reálnych projektoch. Žiadne zbytočné reči a hodili ma rovno do vody. So žralokmi.

Najprv som začal na príprave HTML šablón a skúšal som s bootstrapom spraviť požadované stĺpce. Postupne som pridával SASS, kompilovaný bootstrap, kúsky javascriptu. Prvé úlohy boli skôr také pomocné práce alebo supporty hotových projektov. Všetko kontroloval senior programátor a usmerňoval ma. Dostal som aj kopec liniek, čo si mám naštudovať. Spoznal som takto gulp, bower, jquery, GIT a všetko som začal aj používať.

Výhodou bolo, že som mal nejaké skúsenosti s grafickými programami, lebo veľa mojej práce je z výstupu dizajnéra spraviť CSSko. Vo vibration kreslíme všetko v Sketch, preto som sa musel naučiť pracovať s týmto vektorovým softvérom.

Potom som dostal od šéfa Ivana rýchlokurz WordPressu. Ukázal mi API, základné stavebné kamene WordPressu, stránky, články, menu, widgety, WP_query. Vo vibration používame osvedčené pluginy ako Advanced Custom Field, WPML na preklady, contact form 7, Yoast SEO. Za asi dva týždne práce na klientskom WordPresse som zvládol pripraviť celý web. Museli mi pomôcť ešte s nasadením, ale to už teraz zvládam aj ja.

Keď som zmákol WordPress, tak som začal riešiť aj šablóny pre ecommerce projekty, ktoré sú v našom systéme sellio. Aj toto CMS je v PHP, ale postavené na frameworku YII. Takže som sa musel priučiť aj PHP. V spolupráci s backend programátormi som sekol niekoľko dizajnov a eshopy sú už aj nasadené.

Výhody spolupráce vo vibration

  • Sme remote firma – môžem pracovať z domu, prípadne z lokality mimo Slovenska
  • Férové odmeňovanie – akú pridanú hodnotu mám vo firme, tak rastie môj plat
  • Vzdelávací program na reálnych projektoch – top programátori, ktorí sú zohraný team
  • Priestory v centre Bratislavy s technikou akú potrebujete
  • Žiadny nudný korporát – chodíme na pivo, burger, športujeme, smejeme sa, dress kód žabky, kraťasy.

Naučil som sa aj ďalšie dôležité veci, ktoré mi pred tým ani nenapadli

  • Aké je dôležité testovanie kvality výstupov. Musel som sa naučiť pozerať na výstup pixel perfekt. Kontrolovať vystupy na všetkých možných zariadeniach prípadne dať si skontrolovať robotu kolegom. Nepodpisujem sa pod prácu sám, ale celá firma. Niekedy sa mi stali faily a šéf mi poslal printscreen z iphone s predmetom emailu pičipiči, ale všetko sme nakoniec vyriešili.
  • Že to nie je o jednom programátorovi, ale na projektoch pracuje veľa dôležitých rolí ako dizajnér, copywriter, SEO špecialista, prekladateľ, projekt manager, back end programátori, tester, nahadzovači obsahu a až súhra všetkých spoločne zabezpečí úspešný projekt.
  • Organizovanie práce je dôležité. Vo vibration robíme pred začatím prác odhady náročnosti. Následne sa snažíme dodržať dané odhady a meriame každú úlohu na sekundy. Zo začiatku som myslel, že to je niekedy prehnané, ale takto vedia projektoví manažéri lepšie plánovať projekty, projekty odovzdávame načas a nepálime zbytočné hodiny. Vo veciach máme poriadok a presne vieme, čo kedy treba spraviť.
  • Preskočil som síce vysokú školu, ale v praxi sa učím na reálnych problémoch a projektoch oveľa rýchlejšie.

Teraz mám v pláne zdokonaliť sa vo vue.js a reacte, nakoľko používame aj tieto technológie. Niekoľko webových aplikácii robíme v symfony, takže sa dostanem aj k backendu a uvidím, či ma to bude baviť.

Za rok som si vyskúšal veľa technológií a môžem otvorene povedať, že sa zo mňa stal webový vývojár, ktorý zmákne vytvoriť od veľkých eshopov až po náročné prezentačné stránky.

Aktuálne hľadáme ďalších kolegov na pozície front end programátorov, ktorí sa neboja učiť, chcú robiť vo vyššie spomenutých technológiách. Dostanú pomocnú ruku a budú s nami rásť. Ozvite sa nášmu CEO na info@vibration.sk

Denis nie je však jediný, ktorý vo vibration nabral veľa nových skúseností. 

Nataly – ako som sa stala prgramátorkou.

Lenka a jej študentská stáž vo vibration. 

Panos a jeho zahraničná stáž. 

Páči sa vám článok?