Blog

Novoročné upratovanie online bordelu

Nový rok, nové predsavzatia. Chceme byť efektívnejší a veselší. Čo takto upratať si okrem skrine a kuchyne aj online prostredie, v ktorom trávime častokrát aj pol dňa času.

Unfollow alebo unfriend

Už som mal dosť bordelu na sociálnych sietach, kam ešte občas chodím. Zamyslel som sa na tým, čo mi vadí . Nezaujímajú ma hejty, ani žabomyšie vojny o vakcínach. Spoločnosť sa vyhranila na profily, ktoré sú na pravej alebo na ľavej strane a komentujú všetko dianie, podnecujú ešte k ďaľšiemu hejtu, jednoducho musia ísť mimo mňa. Preto som začal postupne unfollowovať :

  • profily, ktoré riešia hejty v komentároch
  • profily, ktoré riešia klamstvá a polopravdy
  • spamujúce profily, ktoré šíria hoaxy

stále to však nestačilo

  • unfollow išiel aj na profily, ktoré neustále riešia politiku
  • dokonca som zrušil odber aj takým plátkom ako startitup, nakoľko od startupov skĺzli k politike. Delete
  • zrušil som aj ptofily, ktoré ma viac nezaujímajú. Časom vás už jednoducho niektoré témy nebavia a zaberajú vám len zbytočný čas. Delete.

Friend, nefriend. Preč.

Zaujímavý článok o aktuálnej problematike sociálnych sieťach napísal Juraj Bednár. Sociálne siete – kam ďalej?

Odhlásenie sa z newsletterov

Počas roku sme nakupovali online omnoho viac, ako predtým. Nazbieralo sa mi veľa odoberaných newsletterov. Ak ste si už kúpili auto, tak vás iba vytočí, že sú tu nové krajšie, lepšie a lacnejšie autá s lepšou výbavou. To isté platí aj o telefónoch, notebookoch, lyžiach či oblečení. Zbytočne si to nepripomínajte.

Ak ste tento čistiaci úkon newsletterov nerobili niekoľko rokov ako ja, tak je to robota na dobrých pár hodín.

Určite sa tu nájde niekto, kto má profesionálnu deformáciu ako ja a veľa newsletterov si nechá, len aby videl ako komunikuje vaša obľúbená značka. Ako majú technologicky spravný newsletter, aký používajú wording prípadne grafiku.

Vykalibrujte si reklamy na sociálnych sieťach

To isté platí o reklamách, ktoré sa vám zobrazujú. Ako v predchádzajúcom bode, viete označiť reklamy, ktoré vás nasierajú a opakujú sa kvôli remarketingu.

Odstránenie Youtube kanálov, ktoré vám odporúča Youtube

Keď som si vyberal auto, tak som pozeral a odoberal kanály spojené s autami. Ale ďalšie recenzie áut skutočne v odporúčaných videách už vidieť nepotrebujem.

Vyčistite si plochu a downloads

Toto plánujem už niekoľko mesiacov. Väčšinu dôležitých informácií mám v cloude, tak to pôjde rýchlo. Jeden dávny trik mi hovoril kamoš. Zoberiete všetky súbory a adresáre z plochy a hodíte ich do nového adresára bordel. Len keď tam už máte bordel 1 až bordel 20. zvoľte radšej klasické triedenie.

Zablokovanie Facebook feedu na pracovnom notebooku

Na to používam už roky News Feed Eradicator for Facebook plugin do Google Chrome.

Čistenie bookmarkov

Ak si odkladáte zaujímavé webové stránky do služby ako je napríklad pocket, tak tam určite máte odložených milión superčlánkov, ku ktorým chce sa niekedy chceli dostať. Možno niektoré, už nie sú relevantné.

Čistenie poznámok

Ja používam macovské notes, niekto používa evernote. Ak by nefungovalo v týchto službách fulltextové vyhľadávanie, tak by som tam mal asi väčší poriadok. Bohužial v rýchlosti tam niekedy mám nejaké číslo bez poznámky, koho to je. Alebo nákupný zoznam z minulého februára. Upratať.

Čistenie Asany

My vo firme používame asanu ako mozog firmy. CRM, riadenie projektov, HR, firemná wiki. Moja ideálna predstava by trvala asi mesiac upratovania a reorganizácie. Postupne…

Čistenie aplikácií v telefóne

Myslím, že ja ios je na to aj nejaká funkcia, že vám to automaticky unloadne nepoužívané aplikácie. Ja som si vymenil na úvodnej obrazovke aplikácie, ktoré nechcem používať s tými, ktoré chcem.

Dostávame sa k automatizácii a vylepšeniam workflow

Spravte si dopredu organizačnú štruktúru dokumentov na rok dopredu

Ja robím každý mesiac prijaté a odoslané faktúry. Pripravil som si preto dopredu v google drive adresár faktúry 2021 a vytvoril si v nich adresáre podľa mesiacov a v nich podadresáre prijaté, vystavené, dobropisy, výpisy. Celý rok budem mať rovnakú štruktúru.

Opakované faktúry

Ak každý mesiac posielate faktúru za svoje služby, tak si nastavte automatické generovanie faktúr aj s konkrétnymi položkami.

Automatické zasielanie upomienok

Ak je faktúra po splatnosti, tak mi superfaktúra generuje automatický email s upozornením pre kienta.

Vytvorenie bookmarkov na na často navštevované služby a weby

Aktuálne každé ráno pozerám koľko je snehu v okolí Bystrice. Tak som si vytvoril v záložkách adresár sneh a mám to po ruke. Okrem toho tam mám všetky google apps služby, superfaktúru, everhour a asanu. Výhodou záložiek je, že ich môžete smerovať na presnú URL adresu, takže keď stlačím asanu, tak ma hodí do presne toho workspace a projektu kam chcem ísť najskôr.

Vylepšite si angličtinu a vaše písomné výstupy v nej

Netreba nič viac, len službu a plugin Grammarly.

Záver

Sú aj radikálnejšie riešenia. Zmazať si appky sociálnych sietí z telefónu, zmazať si rovno účty, obmedziť čas strávený pred obrazovkami a podobne. Ja však chcem naďalej tieto služby používať, len efektívnejšie a odstraňujem všetko negatívne.

A čo vy? Máte nejaké svoje hacky, ktoré praktizujete na začiatku roka?

Páči sa vám článok?