Blog

Ako som sa po materskej stala programátorkou

Po dvoch deťoch som chcela  zmeniť smer môjho ďalšieho profesijného života a veľmi ma zaujímali veci okolo webových stránok. Rozhodla som sa naučiť sa ich vytvárať.

Začala som rôznymi online kurzami so základmi HTML a CSS. Keď som si už trúfala na pokročilejšie stránky, tak som začala hľadať firmu, kde by som mohla robiť na reálnych projektoch ako stážistka. Môj priateľ kedysi dávno mal WordPress web a ten mu vytvárala spoločnosť vibration a preto som skúsila práve ich.

Po rýchlom pohovore, na ktorom zjavne videli moje nadšenie v očiach, sa so mnou pustili na túto cestu poznania. Hneď na začiatku som zistila, že moje trúfalé vedomosti sú slabučké a musím sa veľa veľa vzdelávať. Na osobných školeniach som dostala síce rýchlokurz ako si mám projekt rozbehať, ako to sekať, ale následne som si musela doma ešte naštudovať, čo je čo a prečo to vlastne tak treba. V práci som nebola klasických 8 hodín, ale tak podľa potreby, cca 6 hodín denne. Lenže, ani to nie je sranda, keď máte doma 2 malé deti.

Programátori Denis a Maťo mi dávali feedback na moje výstupy a snažili ma naviesť na tú správnu cestu.

Najväčší šok bol pre mňa nával informácií. Ešte som tak úplne nezvládla ani CSS a už som riešila Bootstrap, Sass, git, základy PHP a jQuery. Do toho som sa pomedzi to stihla naučiť ovládať WordPress, používať figmu a kopec ďalších vecí.

Super bolo, že som pomáhala nahadzovať obsah kolegyni, tak som si osvojila administráciu WordPressu dokonale.

Začali sme robiť jeden menší projekt, na ktorom som participovala od začiatku. Začala som HTML-kom, CSS. Napájať WordPress mi pomáhal CEO Ivan. Videl na mne, že to dokážem, ale niekedy sa aj on zúfalo chytal za hlavu. Považujem sa za technický typ, no chalani sú jednoducho už na inom leveli a ja sa s tým stále len zoznamujem. Nakoniec som tento projekt dobojovala s pomocou chalanov až do konca. Web sme spravili vo WordPresse a je spustený. Robila som ešte aj na ďalších supportoch iných webov, z čoho sa človek môže rovnako veľa naučiť . Donedávna som nevedela čo je FTP, SSH, GULP, visual studio code, konzola, asana a zrazu mi to s nimi ide ako po masle. Sekala som ešte jeden veľmi zaujímavý projekt, ktorý ešte nie je spustený, ale som hrdá, že som na ňom mohla prispieť troškou kódu aj ja.

Za príležitosť stáže vo vibration som skutočne vďačná a môžem to každému šikovnému, učenlivému človeku rozhodne odporučiť. S vibration som sa síce rozlúčila, ale už som rozhodnutá. Budem programovať…

Natália


Páči sa vám článok?