Blog

Vývoj grafických editorov. Kedy vznikol Photoshop?

Grafika. Slovo, ktoré používame v biznisových komunikáciách denno-denne. Vizuálne vnímanie má tak veľkú silu, že môže rozhodovať o úspešnosti vašej reklamy, produktu, služby, či webstránky. A pritom ide „iba“ o kombináciu farieb a tvarov. V dnešnom blogu sa však pozrieme, ako vznikali prvé grafické programy a akou históriou si prešiel vývoj grafického dizajnu.

Prvý grafický editor

Za priekopníka medzi grafickými softvérmi môžeme označiť program SuperPaint, ktorý vytvoril už v roku 1973 Richard Shoup ešte počas práce pre spoločnosť Xerox PARC, kde inde ako v Palo Alto, kolíske moderných technológií. Nešlo pritom o žiadnu podradnú aplikáciu. SuperPaint dokázal „vytiahnuť“ statický obrázok z videa, meniť v ňom odtieň a sýtosť farieb, pridávať tvary, či dokonca automaticky farbou vyplniť vybrané tvary.

Program SuperPaint potreboval na spustenie celý počítač, a ten nebol rozmermi vôbec malý!

V tom čase ho začali používať na tvorbu americké televízne stanice, ale aj NASA, ktorá v tomto programe vytvárala technické výkresy a animácie potrebné na spustenie projektu Pioneer Venus v roku 1978. Zaujímavosťou je, že Shoup za vytvorenie SuperPaint-u získal v roku 1983 cenu Emmy (Emmy Award) aj Cenu akadémie v roku 1998!

xRes hrdinom 90-tych rokov

Hoci bol SuperPaint na svoju dobu naozaj nezvyčajne silným nástrojom, už čoskoro sa začali objavovať konkurenčné riešenia s prepracovanejším ovládaním a viacerými funkciami. V pamäti grafických dizajnérov deväťdesiatych rokov rozhodne môžete vyloviť spomienky na program xRes, ktorý vytvorila spoločnosť Fauve Software Inc. Išlo o pokročilý grafický editor, ktorý medzi prvými ponúkal možnosť pracovať s grafikou vo vrstvách. Dnes sa bez tejto funkcionality nevie zaobísť takmer žiadny grafik.

Zaujímavosťou v prípade tohto programu je, že dokázal pracovať s extrémne veľkými súbormi. V editore sa zobrazovali len ich menšie „duplikáty“ a po tom, ako grafik dokončil všetky úpravy, sa zmeny „zapísali“ do pôvodného súboru. Neskôr program odkúpila spoločnost Macromedia, ktorá ho využila na tvorbu vlastného pokročilého grafického editora.

Začiatok Photoshopu

Spoločnosť Adobe v roku 1988 vytvorila štandard pre prácu s rastrovou grafikou – program Adobe Photoshop. Ten už od svojho vzniku diktoval ostatným, ako upravovať grafiku a pracovať s ňou vo vrstvách. Dnes si bez tohto produktu spoločnosti Adobe nevie moderný grafik predstaviť zrejme ani jeden deň v práci. Adobe vyvíja Photoshop už takmer 30 rokov a za ten čas sa tento editor prepracoval na najvyššiu úroveň. Konkurenciou mu je najmä GIMP, ktorý je dostupný bezplatne, no grafici aj napriek tomu uprednostňujú platený program od Adobe.

Vektorová grafika?

Doteraz sme rozprávali len o rastrovej grafike. Aký je rozdiel medzi rastrovou a vektorovou grafikou? Zatiaľ čo rastrová grafika ukladá informácie každého pixelu (jeho polohu a farbu), vektorová grafika je definovaná súradnicami, ktoré opisujú tvary a ich vlastnosti (farbu, sýtosť, …). Výhodou vektorovej grafiky je možnosť jej využitia v akomkoľvek rozlíšení bez straty kvality.

Tradičným zástupcom editorov vektorovej grafiky je program CorelDRAW. Ten svoju históriu začal písať už v roku 1989, a teda takmer totožne s Photoshopom. Najnovšia verzia CorelDRAW-u nesie označenie CorelDraw Graphics Suite 2018, a a číselne ju môžeme označiť za verziu č. 20. Zaujímavosťou je, že Corel aktuálne nevyrába inú verziu svojho grafického editora ako tú, ktorá je určená pre operačný systém Windows. Používatelia Mac OS X či ďalších „alternatívnych“ systémov tak musia siahnuť po konkurencii.

Tou najväčšou konkurenciou je pre CorelDRAW rozhodne Adobe Illustrator. Jeho história je rovnako bohatá – na trh sa prvýkrát dostal už v roku 1987. Dnes je spolu s programom Adobe Photoshop základnou výbavou väčšiny grafických dizajnérov. A na rozdiel od CorelDRAW, Illustrator je dostupný aj pre systém OS X.

V našej agentúre využívame na grafické práce najmä program Sketch. Hoci je dostupný len pre Mac, ponúka praktické exporty pre programátorov, má veľa doplnkových modulov a je naozaj rýchly.

Množstvo grafických úprav ale dnes môžete urobiť aj online. Výborne vám na to poslúži napríklad web Canva.com, v ktorom si môžete pripraviť jednoduchú grafiku na sociálne siete, ale aj pokročilejšie úpravy pre plagát, či menší leták.

Pokiaľ sa špecializujete na úpravu fotografií, rozhodne by ste mali vyskúšať Adobe Lightroom. Ide o veľmi pokročilý editor fotografií, ktorý sa však naučíte rýchlo obsluhovať a už ho nevymeníte za nič iné.

Máte aj vy vo svojej spoločnosti grafika? Ak áno, aký program používa na editovanie a tvorbu vizuálov? Pokiaľ grafika vo svojej spoločnosti nemáte, nevadí. Tvorbu grafiky môžete prenechať pokojne nám. S tvorbou grafiky akéhokoľvek typu máme bohaté skúsenosti. Stačí, aby ste nás kontaktovali a zvyšok procesu nechali na nás!

Páči sa vám článok?