Blog

Historické okienko: Ako sa zmenila hudba a zvuky na webe?

Hudba a zvuky boli súčasťou webstránok od ich prvotnej podoby. V minulosti predstavovali zaujímavý efekt, dodávali webom štýl a častokrát ich funkciou bolo aj zaujať alebo len zabaviť návštevníkov webstránky. Dnes sa k hudbe na webe staviame úplne inak a vo väčšine príkladov ju pokladáme za otravnú či nechcenú. Ako sa zmenili zvuky a hudba na internete za posledných 15 až 20 rokov?

MIDI zvuky a efekty tlačidiel

Jednými z prvých zvukových efektov na internete boli MIDI melódie hrajúce na pozadí webu. Znelka, ktorá pripomínala zvonenie klasických mobilov, bola vtedy netradičným doplnkom stránky a návštevníkom vyčarila zvyčajne úsmev na tvári. Ten však dokázali vyčariť aj tlačidlá, ktoré ponúkali efekt s WAV zvukom. Po kliknutí zaznel gong, zvonček, či akákoľvek iná zvučka. Viacerí z nás na takéto tlačidlá klikali len pre to, aby si mohli daný zvuk vypočuť znovu a znovu.

Hudba na pozadí?

Ak by sme to zažili dnes, okamžite by sme zrejme danú webstránku zavreli s otráveným výrazom. Hudba na pozadí webu však bola v minulosti veľmi efektívnym spôsobom, ako na vašich zákazníkov zanechať dojem. Rovnako ako melódie, ktoré sa prehrávali pri vytáčaní nejakého čísla, pokiaľ daný človek zodvihol. Časom však hudba na pozadí začala byť otravná, najmä preto, že sa nedala nijako vypnúť.

Automatické prehrávanie nejakých zvukov alebo pesničiek ponúkal aj flash, v ktorom sa vybraná skladba púšťala dookola, v slučke. Išlo o zaujímavý efekt webu, no len dovtedy, kým sa daná skladba prehrala v slučke po piaty krát. Nevýhodou bolo, že rovnako ako pri hudbe na pozadí, ani v prípade zvukov vo flashi sa nedala daná znelka častokrát nijako vypnúť.

Príklad webu, ktorý používa zvuk na pozadí a „zaujímavé“ zvukové efekty.

Pokročilejšie efekty a prehrávače

Ako sa vyvíjali webstránky a ich dizajn, vyvíjali sa rovnako aj ich funkcie, vrátane zvukových efektov. Postupne sa tak na weboch začali objavovať prvé javascriptové pluginy na prehrávanie a ovládanie hudby. Na svoj web ste tak do článku mohli vložiť prehrávač s vašou obľúbenou skladbou, pokiaľ bola dostupná v digitálnej forme na internete. Na svoje si prišli najmä fanúšikovia alternatívnej hudby, ktorí sa denne stretávali virtuálne na rôznych forách a weboch venujúcich sa hudbe.

Aj takto v minulosti vyzerali prehrávače hudby na webe.

Samostatné spomenutie si rozhodne zaslúži aj služba Soundcloud. Tá je alternatívnym zdrojom hudby, ale aj miestom, kde sa môžu umelci verejne prezentovať. Pokiaľ hľadáte hudbu do svojho projektu, je veľká pravdepodobnosť, že práve na tomto webe natrafíte na skladbu, ktorá bude vhodná.

Video ako náhrada hudby

S príchodom služby YouTube sa stávali čoraz častejšie populárnejšími práve videá. V kombinácii statickej fotky (alebo jednoduchého videa) a zvukovej stopy začali na YouTube vkladať svoje skladby populárne kapely. Na weboch sa tak nezobrazovali už len prehrávače skladieb, ale celé videá, ktoré ste si mohli pozrieť bez toho, aby ste zo stránky odišli. Vkladanie vlastných multimédií na web uľahčil aj príchod HTML5 prehrávača, ktorý umožňoval na web jednoducho implementovať zvukovú stopu aj video s vlastným ovládaním prehrávania.

Dnes ponúkajú HTML5 prehrávače už pomerne moderný dizajn a jednoduchú implementáciu.

Dnes tvorí video základ online zábavy a mnohí ho využívajú aj na prezentáciu svojich produktov či služieb. Zvukové efekty z webov takmer úplne vymizli, a aj keď sa náhodou na webe objavia, pokladáme ich skôr za otravné. Aj preto nás napríklad Google Chrome upozorňuje na to, z ktorej webstránky (karty) sa prehráva zvuk. Vloženie videa či prehrávača s hudbou je dnes na webe otázkou niekoľkých kliknutí. Ak by ste ale na svoj web chceli vložiť netradičné prehrávače multimédií alebo celú galériu videí či skladieb, neváhajte nás osloviť. Radi vám s tým pomôžeme.

Spomínate si aj vy na zábavné alebo otravné zvukové efekty na webstránkach, ktoré ste v minulosti navštevovali?

Páči sa vám článok?