Blog

Historické okienko: Od VHS po YouTube. Akú cestu prešlo VIDEO?

Video v akejkoľvek podobe sa stalo každodennou súčasťou nášho života. Pozeráme ho na televízii, v počítači, na tabletoch, no najčastejšie zrejme na našom smartfóne. Multimediálny obsah, ktorý dokáže zachytiť prirodzenou formou extrémne veľa informácií, si svojich priaznivcov našiel už v 19. storočí. Viete, akú cestu prešlo video od svojich začiatkov?

Rok 1834 – zárodok prvého videa

Znie to neuveriteľne, ale video ako formát zachytenia informácie bude čoskoro oslavovať 200-ročné výročie. Za prvý pokus o vytvorenie videa považujeme daedaleum, kruhový nástroj, na ktorého vnútornej strane boli zachytené obrazce. Tie sa točením rozpohybovali a cez škáry v bočnej stene nástroja bolo možné sledovať pohyblivý obraz. Tento vynález uzrel svetlo sveta v roku 1834 a bol prvým zárodkom pohyblivého obrazu.

O 34 rokov neskôr si Angličan John Barnes Linnett patentoval vynález pôvodom z Francúzska – kineograph. Išlo o hŕbku papierikov, ktoré zobrazovali vždy o niečo zmenenú scénku. Ich rýchlym púšťaním pomedzi prsty vznikal pohyblivý obraz. Táto forma „videa“ má fanúšikov aj dnes, pričom len mnohí z nich tušia, že ide o 150 rokov starý fígeľ.

Rok 1888 – prvá jednošošovková kamera

The Le Prince Single-lens Cine Camera – tak znie názov prvej kamery, ktorá vznikla v roku 1888 a zachytávala obraz len cez jeden objektív. Snímky sa „ukladali“ na fotopapier Eastman Kodak, ktorý bol vyvinutý pre klasické fotoaparáty. A čo rýchlosť? Princ dokázal zachytiť 12 snímok za sekundu.

V roku 1985 sa celosvetovo stalo známym meno Lumière. Bratia Auguste a Louis Lumière totiž v tomto roku predstavili svetu prvý projektor, ktorý nazvali cinématographe. A otestovali ho hneď aj na prvom platenom verejnom vystúpení, ktoré položilo základy moderného kina.

Predchodca GoPro a prvá virtuálna realita

V roku 1965 sa na tréning amerického futbalového tímu Denver Broncos dostavil quarterback Jacky Lee s obrovskou prilbou na hlave. Tá okrem ochrany slúžila aj na zachytenie videa pomocou kamery General Dynamic. Išlo tak o predchodcu športových kamier GoPro, ktoré, chvalabohu, dnes dosahujú oveľa menšie rozmery.

Len o tri roky neskôr sa v technologickom svete objavila ďalšia senzácia – prvá virtuálna realita. Okuliare umožňovali divákovi hýbať sa po miestnosti plnej rôznych predmetov. Keďže boli okuliare spolu s premietačom obrazu veľmi ťažké, museli byť uchytené na pomocný systém visiaci zo stropu. Aj preto získali zaujímavé meno – Sword of Damocles (Damoklov meč). 

VHSky od Sony a vznik MTV

Pre viacerých z vás zrejme nie je prekvapením, že vo svete videa je veľkým priekupníkom japonská spoločnosť Sony. Tá v roku 1975 predstavila systém Betamax, ktorý umožňoval prehrávanie videa z kaziet. Na to na tento koncept naviazala spoločnosť JVC, ktorá o rok neskôr predstavila VHS kazety. Tie sa stali hitom na dlhé roky.

V roku 1981 vznikla televízia MTV. Tá v najbližších rokoch stanovila nový štandard v hudobných videách a v ľuďoch prebudila obrovský chtíč po videoklipoch. Práve MTV preslávilo aj viaceré hudobné legendy, ktorých hity sa stali častokrát obľúbenými len vďaka pútavému videoklipu.

Prvý fotoaparát v mobile a zrodenie YouTube

V roku 1999 začali spoločnosti s prvou konverziou analógového videa do digitálnej podoby. To viedlo k viacerým zmenám, pričom za obrovský míľnik možno považovať predstavenie prvého mobilu s fotoaparátom. Ten vyrobila samozrejme Nokia a niesol označenie Nokia 7650. Najväčšiu slávu však nezískal tento mobil vďaka fotoaparátu. Preslávilo ho účinkovanie v svetoznámom filme Minority Report s Tomom Cruise-om.

O 6 rokov neskôr (2005) sme boli svedkami historického momentu. Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim, bývalí zamestnanci spoločnosti PayPal, založili službu YouTube. Prvé nahrané video malo dĺžku 19 sekúnd a názov „Me at the Zoo“. Na záberoch je zachytený Jawed Karim a video nájdete na YouTube dodnes. YouTube úplne zmenil spôsob konzumácie multimediálneho obsahu a dnes je jednou z najväčších platforiem, cez ktoré pozeráme denne videá.

Justin alebo Twitch?

O dva roky neskôr vznikla online služba Justin.tv, ktorá streamovala 24-hodín denne obraz z kamery na hlave jej zakladateľa, Justina Kana. O niekoľko rokov neskôr sa web premenoval na Twitch.tv, populárny portál na streamovanie obrazu, najmä z hier, ktorý dnes má viac ako 10 miliónov registrovaných používateľov. Mimochodom, v rovnakom roku sa po prvýkrát objavil na YouTube aj Justin Bieber v hite speváka Ne-Yo – „So Sick“.

Keď video začalo naberať sociálny rozmer

Pre modernú generáciu sa stali prelomovými roky 2012 a 2013. V tomto čase totižto vznikli dve veľmi populárne služby – Vine Snapchat. Ich príchod pridal videám sociálny rozmer, zábavné zábery a denné príbehy sa začali zdieľať denne medzi kamarátmi a začali vznikať rôzne fanúšikovské základne pre tvorcov krátkych videí. Najväčšími hviezdami boli samozrejme celebrity, no video sa stalo bližším pre mladú generáciu, ktorá Snapchat využívala radšej ako „staromódny“ Facebook.

Podoba videa alebo jeho zdieľania sa od predstavenia týchto dvoch služieb rapídne nezmenila. Dnes ale môžeme prehlásiť, že video je jeden z najobľúbenejších formátov pre zdieľanie akejkoľvek informácie. Mladá generácia miluje krátke videoformáty, ktoré môže zdieľať aj cez Instagram Stories. Firmy zas na propagáciu svojich služieb môžu využiť Facebook video, ktoré patrí medzi reklamné formáty s výbornou úrovňou interakcií fanúšikov. Videá pritom môžu spoločnosti zároveň distribuovať aj priamo cez YouTube.

Väčšina vašich zákazníkov dnes oveľa viac času strávi za svojim počítačom konzumáciou multimediálneho obsahu než pred televízorom. Držte preto krok s dobou a investujte svoj čas a peniaze do tvorby video reklám, ktoré môžete následne zdieľať cez sociálne siete. Ak si na to netrúfate, zverte to do rúk odborníkom. Spolu so spoločnosťou Cukru pre vás radi pripravíme video kampaň, ktorú budete môcť zdieľať na všetky sociálne siete. Pozrite si ich showreel a inšpirujte sa! 🙂

Páči sa vám článok?