Blog

Ako hľadať riešenia problémov v biznise

Keď som bicykloval na Mallorce na formentor, tak som sa zapojil do reči s jednou cyklistkou z Belgicka, ktorá žije vo Švajčiarsku.

Pýtam sa jej, že či tam majú podobné stúpania, ako pravé šlapeme. Veď Belgicko je rovina a časť Švajčiarska, kde aktuálne pôsobí je tiež rovina. Zaskočila ma super odpoveďou. 

Nemáme kopce ale máme vietor. 

Ak ste cyklista, tak chápete. Vietor je horší, ako stúpanie. Vie pekne prevetrať vašu silu v nohách a odradiť pokračovanie v ceste. Super tréning.

Čo si z toho zobrať v podnikaní? Musíme hľadať cestu riešenia. Keď niečo nemám, tak to zoberiem ako výhodu. Hľadám pozitívum na tom, že to nemám. Musím pracovať s tým čo mám. Vyťažiť zo všetkého, čo máme k dispozícií maximum. Trochu mi to pripomína Antifragile od Taleba, ale je to trochu iný princíp. 

Slovensko nemá more. Ale máme veľa jazier. Voda je stála, sladká a studenšia. Lepšie ako more, môžem otužovať, kúpim si neoprén atď. 

Keď som študoval gymnázium, tak som chcel ísť študovať webdizajn. Nestihol som talentovky a neviem kresliť. Ale bavilo ma aj vyvíjať webové stránky. Nebudú kopce, ale je tu vietor. Tak som sa prihlásil na informačné systémy na FIIT. Úspešne som zvládol túto pomerne ťažkú školu. Gud wedr 🙂 very gud sušn.

Potrebujem informačný systém, ale nemám budget. Tak nájdem nejaký saas, ktorý to vie a platím mesačne pár eur na osobu.

Aj k nám do firmy príde veľa dopytov, že chceme databázový systém a mal by robiť toto a toto. Nemáme ale veľký budget. Aha. Poďme na to. Máte chuť makať. Hľadáte riešenie ako to spraviť. Nemáte budget, ale tým vaším obmedzením vlastne ušetríme veľa zdrojov a času, ktoré môžete minúť na iné časti biznisu.

Ak náhodou stretnete mňa, tak sa zamyslím, ako to celé nekódovať. Som lenivý. Využijem túto moju schopnosť. Nemám kopce. Ale mám tu kopec služieb ako clickup. Mám tu pôvodne integromat, ktorý sa rebrandoval na make.com, ktorý pomôže s prepojením ďalších služieb ako napríklad email, superfaktúra, mailchimp a WordPress. Bez kódovania. Za pár eur.

Ďalší tip. Poradím sa s top ľuďmi na trhu. Som vzdialený jeden email od každého. O tom asi iný blog.

Čo vám chýba a otočili ste to vo svoj prospech? Alebo toto nemám, ale mám toto princíp? Kľudne sa vyjadrite v komentároch.

Páči sa vám článok?