Blog

Automatizovanie webových služieb – zvyšovanie produktivity

Ak máte smartfón, tak určite používate rôzne webové služby ako Facebook, Instagram, Google Maps, Spotify alebo ďalšie. Väčšina webových služieb má API(application programming interface – rozhranie pre programovanie aplikácií). Tieto API umožnujú komunikovať s danou webovou službou z iných aplikácií.

Existujú služby, ktoré dokážu najznámejšie a najpoužívanejšie služby automatizovať – prepájajú API. Medzi najznámejše služby na prepojovacie služby patrí IFTTT –  a Zapier

IFTTT je zatiaľ kompletne free, takže sa v tomto článku budem venovať práve tomuto nástroju. Stiahnite si do telefónu aplikáciu a môžeme začať. IFTTT funguje tak, že si vytvoríte applet(receipt) nasledovne:

IF

THIS – akcia, ktorú vyvolá nejaký spúšťač vo zvolenej službe

THEN

THAT – akcia, ktorú vyvolá v ďalšej službe

Nastavenie je veľmi jednoduché.

pár príkladov, čo všetko sa dá automatizovať

  1. Keď si uložím url webu do pocketu(napríklad cez plugin button v chrome), tak mi do slacku do vybraného kanála vloží danú url a členovia kanálu budú informovaný o zaujímavom linku.
  2. Keď vojdem do lokality určitej wifi s telefónom, tak mi do google sheetu uloží dátum a čas kedy som prišiel. Cez tento applet by sa dalo trackovať, kedy som bol v robote. Podobne funguje na iOS aj služba Location, ktorá je ešte presnejšia.
  3. Dokončené úlohy v Asane, ulož do týždenného emailového prehľadu.
  4. Keď si vložím do mojej knižnice v Spotify skladbu, tak mi vloží do google sheet tabuľky záznam kedy a ktorú skladbu som si uložil.
  5. Keď mi príde email obsahujúci PDF prílohu a v texte je slovo faktúra, tak mi robí zoznam v Google Sheet tabuľke a na konci mesiaca mám zoznam emailov s faktúrami.
  6. Pošli notifikáciu na iphone, akonáhle sa zníži cena za mobilnú aplikáciu v itunes.
  7. Aktuálnu cenu bitcoinu si viete cez službu Chain poslať na email každé ráno.
  8. Vždy keď pridám nový kontakt do môjho iphone, tak to poznačí do Google Calendar, čiže budem vedieť kedy som sa spoznal s novým človekom.
  9. Keď vytvorím nový článok na WordPress blogu, tak to automaticky publikuje na twitter.
  10. Keď odfotím novú fotku na instagram, tak mi ju automaticky zálohuje na Dropbox.
  11. Keď uložím na pinterest nový pin, tak mi to automaticky uloží do Dropboxu.
  12. Keď vytvorím v Asane v určitom Workspace nový task, vytvorí mi v Google Sheet tabuľke záznam, kvôli štatistikám.
  13. Keď má podľa predpovede cez deň pršať, pošle mi automaticky email, že si mám zobrať dáždnik.
  14. Výsledky newsletterovej kampani na mailchimpe pošli do Slacku.

Ako je vidieť s príkladov vyššie, výber webových služieb je obrovský.

Ak vám to doteraz nedáva až taký význam, tak to bol len začiatok. IFTTT umožňuje prepájať aj IOT – Internet of Things. Takže viete spraviť applet napríklad, že:

  1. Vždy o siedmej zapni inteligentnú žiarovku.
  2. Nastav termostat na určitú teplotu.
  3. Ak odchdázam z domu zatiahni rolety.
  4. Upozorni ma notifkáciou, ak je otvorená chladnička.
  5. Ak prichádza Uber, tak mi pošli push notifikáciu.
  6. Vždy keď opustím dom, zapni vysávanie.

Stále to nie je nič. Viete používať hlasové ovládanie prostredníctvom Alexa alebo OK Google. Jednoduchými frázami viete spustiť trigger, ktorý vykoná určitú automatizovanú akciu. Zatiaľ títo hlasoví asistenti nie sú na Slovensku moc rozšírení, nevedia slovensky a ich predaj na slovensku ponúka len pár eshopov, ale do roka tu máme hlasových asistentov ako nič.

Keď existujú takéto služby, ktoré nám môžu automatizovať takto ľahko služby, prečo to nepoužívať? Téma automatizácie a zvyšovanie produktivity ma baví, preto očakávajte ďalšie podobné články. Napríklad Top 5 dôvodov, prečo by B2B spoločnosti mali automatizovať svoj marketing. Ak chcete byť pri tom, tak nám dajte like na našej Facebook stránke, kde každý článok zverejňujeme.

Páči sa vám článok?