Blog

Budúcnosť internetu je vo webových službách

Či už podnikáte alebo si len chcete jednoduchšie manažovať svoju prácu, začnite používať automatizované webové služby(web services). Zapier alebo IFTTT budete určite radi používať.

Ako zautomatizovať Vaše podnikanie?

Predstavte si, že ktorékoľvek dve aplikácie, ktoré bežne využívate môžu spolupracovať bez toho, aby ste do procesu manuálne zasahovali. Zapier a IFTTT sú služby, ktoré spájajú rôzne cloud riešenia dohromady. Ak zistia zmeny v jednej aplikácii, automaticky ich spracujú aj v tej druhej.

Napríklad, článok, ktorý uverejníte na svojom blogu, sa automaticky pridá na facebook, alebo ak sa Vám páči nejaká fotka, automaticky si ju uložíte do Dropboxu. IFTTT(IF This Then That) znamená, že ak sa stane jedno, automaticky sa stane druhé. Ak pridáte fotku cez instagram, okamžite ju pridáte aj na facebook.

Zapier a IFTTT sa líšia v niekoľkých smeroch, hlavné rozdiely sú v užívateľskom rozhraní a ponúkaných službách. Oboje Vám umožní vytvoriť vlastnú sieť cloudových služieb, ktoré spolu vzájomne komunikujú a šetria Vám čas.

Aké sú rozdiely medzi Zapier a IFTTT a čo majú spoločné?

IFTTT je založený na jednoduchom rozhraní a je zdarma. Bol navrhnutý tak, aby komplikované príkazy zjednodušil. Prepojenie dvoch služieb sa volá recept(recipe).

recipe

Stránky a aplikácie na IFTTT sú nazvané kanály(channels) a momentálne ich je 82, napríklad Dropbox, Facebook, Gmail, Evernote, YouTube, a ďalšie. Jedna veľká nevýhoda je, že môžete prepojiť iba jeden účet na každom kanáli, takže ak máte viac Twitter účtov, budete potrebovať aj viac IFTTT účtov.

Zapier môžete používať zdarma počas trial verzie. Neskôr platíte podľa počtu integrovaných služieb a frekvencie komunikácie medzi nimi.  Zapier ponúka cez 250 služieb ako Asana, Mailchimp, PayPal, Foursquare, WooCommerce, atď. Benefitom je, že Zapier dokáže pracovať s viacerými účtami naraz.

zapier-trigger-1

IFTTT má veľmi jednoduché užívateľské rozhranie a je zdarma, no Zapier poskytuje väčšie množstvo služieb a aplikácii. Vďaka tomu, že prepája viac účtov naraz, vidíte všetko, čo potrebujete na jednom mieste.

Pre náš systém pre eshopy Sellio robíme API, aby mohol komunikovať s web services ako IFTTT či Zapier. API pristupujú k dátam v Sellio a prepájajú jednotlivé služby. Pri vývoji našich produktov vždy pozeráme dopredu a uľahčujeme prácu sebe aj Vám.

Páči sa vám článok?