Blog

Responzívny dizajn stránky alebo mobilná aplikácia?

Niektorí klienti sa rozhodujú medzi responzívnym dizajnom svojej webstránky a mobilnou aplikáciou. Výber z týchto dvoch možností nie je až taký zložitý ako sa zdá. Treba len zvážiť výhody a nevýhody oboch, alebo mať aj responzívnu verziu aj mobilnú appku.

responzivny dizajn

Na užívateľov mobilného internetu pri tvorbe web stránok netreba zabúdať. Až 1,8 mil. užívateľov sa pripája v internetu cez mobil. Predpokladom je polročný nárast používania mobilného internetu skoro o 30%.

Čo treba zvážiť pred tvorbou responzívneho dizajnu alebo mobilnej aplikácie?

  • V akom segmente podnikáte
  • Aký produkt alebo službu ponúkate
  • Koľko ste ochotný investovať do prezentácie svojej firmy

Ak sa rozhodnete do prezentácie firmy vložiť viac prostriedkov, môžete mať responzívnu verziu vašej stránky a zároveň aj mobilnú aplikáciu. Takto sa sústredíte na všetkých mobilných užívateľov internetu. Mobilná aplikácia bude určená skôr vašim verným zákazníkom a responzívna webstránka skôr pre nových zákazníkov, ktorý si ju prezerajú prvýkrát.

Väčšina malých podnikateľov nemusí mať aj mobilnú aplikáciu. Ak to váš segment podnikania nevyžaduje, požadovaný účel splní responzívna verzia webu, s ktorou by sa v dnešnej dobe malo automaticky počítať pri tvorbe webstránky.

Responzívny dizajn

Ak chcete, aby vaša stránka bola prístupná zo všetkých zariadení, responzívna webová stránka je to čo potrebujete. Výhody responzívneho dizajnu:

  1. Responzívny dizajn je cenovo dostupnejší v porovnaní s vývojom mobilnej aplikácie.
  2. Pre budovanie vášho podnikania na internete je dôležité, aby sa vaše stránky zobrazovali na prvej strane vo vyhľadávačoch. Ak robíte SEO a optimalizujete svoje stránky pre vyhľadávače, je pre vás vhodnejšia responzívna verzia. Vyhľadávač vašu responzívnu stránku naindexuje, ale mobilnú aplikáciu nie.
  3. Vytvorenie webstránky s responzívnym dizajnom trvá oveľa kratšie ako vývoj mobilnej aplikácie v závislosti na veľkosti vašej stránky a použitých moduloch.

Mobilná aplikácia

Ak je váš biznis veľký a uvažujete o mobilnej aplikácii, tu je zopár výhod:

  1. Mobilné aplikácie ponúkajú jedinečné riešenia pre vašich zákazníkov na mieru
  2. Pred samotným vývojom appky odporúčame pozrieť sa v google analytics cez aké zariadenia sa pripája na vašu stránku najviac ľudí. Takto zistíte na aký operačný systém sa aplikácia bude vyvíjať, či už to iOS, Android alebo iný.
  3. Mobilná aplikácia má často prístup k viac údajom o užívateľoch ako webová stránka. Môžete im odporúčať produkty, služby, obsah a ďalšie. Ak si užívateľ vytvorí profil, môžete o ňom zbierať informácie a neskôr vytvoriť ponuku špecialne pre neho.

Ak máte dobrý nápad na biznis, radi vám poradíme a vytvoríme responzívnu webstránku alebo mobilnú aplikáciu. Kontaktujte nás.

Zdroje: http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=7411

Páči sa vám článok?