Blog

Typo3: výborné CMS pre väčšie obsahové webové stránky

Typo3

V rámci našej firmy sme pridali do nášho portfólia CMS Typo 3. WordPress totiž nie je ani zďaleka jediný CMS systém, ktorý sa dá využiť na vytváranie webstránok. V dnešnom článku si preto predstavíme hlavné výhody Typo3. Je to CMS systém, ktorý je dvakrát taký starý ako WordPress. Využívajú ho veľké spoločnosti ako Volkswagen, Mercedes, Lidl, HP a ďalšie spoločnosti.

Čo je to Typo3?

Typo3 je content manažment systém (CMS), ktorý sa využíva na vytváranie a editovanie webových stránok bez potreby znalosti HTML alebo CSS. Spočiatku sa sústredil iba na editovanie webstránok, no teraz dokáže systém upraviť  obsah, funkcionalitu a dizajn webstránky.

Je to open-source systém, čo znamená, že je zadarmo bez akýchkoľvek licenčných poplatkov. Využívajú ho amatéri ako aj profesionáli, ktorí prispievajú k vývoju Typo3. To je taktiež jedna z jeho veľkých výhodou. Podporuje ho totiž viac než 100-tisíc vývojárov na celom svete.

Komunita vývojárov sa neustále zlepšuje, rozširuje a aktualizuje systém. Znamená to, že problémy sa môžu vyriešiť práve pomocou komunity, kde majú používatelia veľkú šancu nájsť presné riešenie.

Typo3

Výhody Typo3

Bezpečnosť

Typo 3 je overený systém, ktorý sa pravidelne aktualizuje na zabezpečenie ochrany.

Modularita

Pravdepodobne najdôležitejší dôvod, prečo bol Typo3 vytvorený, je jeho modularita a diverzita. Funguje dobre ako skript pre jednoduchú webstránku, ako aj pre veľkú multijazyčnú stránku korporácie.

Rozšírenia

Systém ponúka niekoľko tisíc rozšírení, ktoré môžu byť rýchlo a jednoducho nainštalované. Môžete rozšíriť funkcionalitu pridaním rozšírení ako je napr. blog, e-shop, AJAX, SEO optimalizácia, štatistiky, diskusie, chat, newsletter, registrácia, galéria fotiek, video prezentácie, formy atď.

Prepojenie

Typo 3 ponúka možnosť integrácie s akýmkoľvek systémom alebo platformou, ako sú ERP systémy alebo moduly, rezervačné systémy, analytický softvér, účtovníctvo a podobne.

Elastický administratívny systém

Množstvo systémov povoľuje iba jedného administrátora. Typo3 umožní pridávať ľuďom množstvo povolení, od bežného používateľa, ktorý surfuje na webe po administrátora, ktorý web manažuje. Používatelia môžu byť tiež pridaní do skupín, ako napr. editory.

Typy obsahu

Existuje množstvo typov obsahu, ktorý sa dá definovať v Typo3. Toto vám dodá množstvo kontroly nad rozložením webstránky, kde môžete pridať fotky, videá, formuláre, tabuľky alebo text.

Podpora

Domovská stránka Typo3 má rozšírenú dokumentáciu, ako aj diskusiu. Nájdete tu množstvo informácii a pomoci ohľadom využitia a modifikácie skriptu.

Obnovenie nastavení

Systém umožňuje obnovenie predchádzajúcich nastavení v prípade nežiaducich zmien. V prípade veľkého portálu s niekoľkými administrátormi je táto možnosť výhodná. Môžete obnoviť predchádzajúce zmeny vašej webstránky prakticky bez akýchkoľvek obmedzení.

Zmena štruktúry webstránky

Jednou z najdôležitejších výhod je možnosť nastaviť webovú štruktúru bez akýchkoľvek prednastavených blokov, sekcií alebo článkov.

Interný jazyk TypoScript

Skript má interný jazyk nazývaný TypoScript, ktorý umožní vytvoriť množstvo častí ako je napr. statické HTML s dynamickým obsahom.

Technické výhody CMS Typo3:

 • flexibilný open source systém založený na PHP a MySQL,
 • využitie SEO URL adries,
 • oddelenie obsahu a usporiadania, platný XHTML/CSS kód,
 • rozšírený framework použitý na rozšírenie webstránky (Extension manager),
 • rozšírenia vytvorené komunitou (podobne ako pluginy pre WordPress),
 • rozšírenie možnosti cachingu a možnosti pre manuálnu obnovu a generovanie statickej stránky,
 • jednoduchá štruktúra stránok, ktorá umožňuje kategorizovať webstránky na stránky a priečinky,
 • Rich Text Editor v podobe WYSIWIG editovania,
 • editovanie fotiek, ktoré využívajú nástroje pre zmenu veľkosti, orezanie a iné,
 • AJAX drag & drop editovanie,
 • vbudované search nástroje,
 • frontend editovanie,
 • možnosť priradiť role pre jednotlivých členov tímu alebo skupiny,
 • nastavenia pre ľudí so zhoršeným zrakom (vysoký kontrast alebo väčší font),
 • prepojenie s e-commerce softvérom Magento.

Typo3

Nevýhody

Inštalácia a ovládanie

Typo3 nie je najľahším CMS v rámci inštalácie a nastavenia. Na jeho pochopenie a naučenie je tiež potrebný dlhší čas než pri WordPresse. Zatiaľ, čo pre editorov je content manažment v Typo3 jednoduchý, administrátori potrebujú základné znalosti skriptovania, no a pre programátorov je práca so systémom tvrdší oriešok na rozlúsknutie.

Má výhody aj nevýhody

Typo3 je všestranný CMS systém, ktorý môže byť použitý na jednoduché webstránky ako aj pokročilé portály s rôznym typom obsahu. Z hľadiska programovania je však náročnejší ako iné systémy. Modularita a rozšírenie sú významné vlastnosti, znamená to však bohužiaľ menšiu efektivitu a vyššie nároky na zdroje serverov. Celkovo je vhodnejší pre rozsiahlejšie obsahové weby a portály.

Typo3 projekty vo vibration

V našej spoločnosti máme v tíme špecialistu na typo3, ktorý sedí v Bratislave, takže vám vieme postaviť váš projekt aj na tomto CMS. V prípade záujmu tvorby webovej stránky v typo3 pre váš projekt nás kontaktujte.

 

Typo3

Páči sa vám článok?