Blog

Prečo by ste mali pri budovaní webu rozmýšľať „mobile first“?

Nie je žiadnym tajomstvom, že sa za posledné roky naozaj rozmohlo surfovanie po internete cez smartfóny. Pripojenie na internet ponúka už takmer každý mobilný operátor na svete a verte tomu alebo nie, v niektorých rozvojových krajinách, kde si ľudia nemôžu dovoliť vlastniť počítač, sú mobily s prístupom na internet jediným zdrojom ich online informácií. Dnes však na získavanie informácií používa smartfón naozaj takmer každý. Aj preto by ste mali začať uvažovať „mobile first“, teda najprv s ohľadom na optimalizáciu vašich webstránok pre mobilné obrazovky.

Prečo je to tak?

Smartfóny sa stali obľúbeným nástrojom na získavanie informácií úplne prirodzeným spôsobom. Ide o evolúciu komunikácie, ktorá so sebou priniesla aj možnosť surfovania na internete kedykoľvek a kdekoľvek. Už v roku 2014 vlastnilo na svete viac ľudí smartfón alebo mobil s prístupom na internet než počítač. Dnes je smartfón prvá vec, ktorú mnohí z nás chytia do ruky po zobudení a posledná vec, ktorú z ruky pred spánkom pustia.

Ďalší veľký míľnik histórie sa písal v októbri 2016. Vtedy po prvýkrát smartfóny prekonali používanie počítačov pri prehliadaní internetu. 51,3% webstránok bolo v danom mesiaci načítaných na mobilnom zariadení. Dnes sa toto číslo v rozvojových krajinách blíži k 90% a v rozvinutej časti sveta dosahuje priemer 70 až 75%.

Len v strednej a východnej Európe sa podľa odhadov agentúry GfK tento rok predá takmer 84,5 milióna smartfónov. Na Slovensku dnes smartfón podľa dát Market Lokatora vlastní približne 1,4 milióna ľudí, pričom asi 1,3 milióna ľudí používa klasické mobilné telefóny, z ktorých väčšina už dnes ponúka aj prístup na internet.

Smartfón uprednostňujeme pred PC

Trend v surfovaní na webe cez smartfón prišiel už aj na Slovensko. A nie je pre nás novinkou. Odhadom 60 až 70% návštev webstránok na Slovensku pochádza práve so smartfónov a tabletov. Aj preto je nutné, aby vaša webstránka, či e-shop, boli optimalizované najmä pre mobilné zariadenia.

Typický deň moderne žijúceho Slováka začína s kávou v jednej ruke a so smartfónom v druhej. Počítače používame len počas dňa, kedy pracujeme alebo sa vzdelávame. Od skorého poobedia ich opäť nahradia smartfóny, ktoré používame nielen pri cestovaní, ale aj pri športovaní, posedení na káve, pri pozeraní televízie alebo počas chvíľ osobného voľna. Mnohí sa bez svojho smartfónu nepohnú ani na jeden krok.

Ako optimalizovať svoj web pre smartfóny?

To, aby sa váš web zobrazoval správne na mobilných obrazovkách, dosiahnete najmä použitím responzívneho dizajnu. Ten ale treba aplikovať na tému vášho webu pri jeho vytváraní. Ak váš web nepoužíva responzívny dizajn, môžete využiť aj mobilnú tému. Tá ale nezaručuje, že sa webstránka prispôsobí správne proporciám každého displeja smartfónu alebo tabletu.

Správna optimalizácia webstránky pre mobilné zariadenia nie je vôbec jednoduchá a vyžaduje si odborné znalosti a množstvo testovania. Ak máte záujem o optimalizáciu svojho webu v tomto smere, radi vám s tým pomôžeme. Sme tu pre vás aj v prípade, že by ste mali záujem o testovanie vašej webstránky alebo vytvorenie úplne nového firemného webu či e-shopu.

Obrázky: ReponsiveDesign.is, Pixabay

Páči sa vám článok?